DÜNYA

Brüksel’de binler yürüdü.

ANF Images

Bugün Brüksel’de “milyonların iradesi yargılanamaz” şiarıyla HDP’ye yönelik saldırıları protesto etmek için düzenlenen miting ve yürüyüşe binlerce insan katıldı.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Avrupa Kürt Demokratik Kongresi(KCDK-E), HDK-E, Demokratik Güçbirliği’nin çağrıcısı olduğu gösteri Brüksel merkezinde bulunan Gare Du Nord’da başladı.

Yapılan yürüyüşün ardından AB Konseyi’nin bulunduğu Schuman meydanında bir miting düzenlendi. Sık sık „enternasyonal dayanışmayı yükselt“ „faşizme karşı omuz omuza“ „direne direne kazanacağız“ vb. sloganları atıldı.

Yürüyüşe HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Tuba Hezer, Faysal Sarıyıldız, KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal, KCK Yürütüm Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, eski HDP milletvekili Özdal Uçar, Kemal Aktaş da katıldı.

 

ANF Images

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız yaptığı konuşmada “Bu devlet, şehirlerimizi bombaladı, insanları diri diri bodrumlarda katletti. Ancak istediğini elde edemedi. Kürt halkı teslim olmamıştır. Faşizme karşı direndi ve direniyor. Biz bu direniş geleneğini 1980 yıllında Amed zindanında teslim olmayıp direnen Mazlum Doğan, Kemal Pir ve Hayri Durmuşlardan aldık. Bugünde bu halkın çocukları direniyor. Tarih bize göstermiştir zorlanan, çözümsüz kalanlar bu tor vahşiliğe başvuruyor. Bu topraklarda Hitler de aynı şeyi yaptı” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise kısaca şunları söyledi: “Bugün halklarımızın önünde iki tane yol var. Ya bu Tayyip Erdoğan ve onun zalim çetesinin önünde diz çökeceğiz ya da mücadele edip özgürlüğümüzü hep birlikte elde edeceğiz. Bizleri parlamentodan kovabilirler. Ancak biz halkın oyu ile seçildik. Biz sokaklarda haykıracağız. Sizlerin desteği olduğu müddetçe biz burada, meydanlarda ve sokaklarda olacağız. Burada mücadele edip özgürlüğü haykıracağız. Biz Türkiye ve Kürdistan’da yeni yaşam alanları açtık ancak. Eşitçilik için mücadele ettik. Türkiye yöneticileri bunu kabul etselerdi eşit ve demokratik bir ülke olabilirdi. Ancak onlar savaş açtı. Bizde burada diyoruz ya eşit olacağız ya da siz de olmayacaksınız.

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal da yaptığı konuşmada “Dersim’de ve tarihte böyle istiyorlardı. Ama yanıldılar. Bugün 4 parçada, Başkan Apo, gerilla ve halkımızın direnişi sürüyor. Bu ses bütün dünya da yükseliyor. Özelikle Rojava ve Kuzey Kürdistan’da Türk devleti büyük bir panik içerisindedir. Bu saldırılar bundandır. Çünkü korkuyorlar. Milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler ve Kürt kurum yöneticilerinin tutuklamasının altında yatan amaç da budur. Devlet güçlü olduğu için saldırmıyor, zorda olduğu ve çıkmazda olduğu için halkımıza saldırıyor. Nasıl Rojava’da DAİŞ çetelerini yendiysek Kuzey Kürdistan’da da bunun patronları olan Erdoğan ve Bahçeli’nin konseptlerini boşa çıkaracağız” ifadelerine yer verdi.

DTK Eş başkanı Hatip Dicle’nin konuşmasında ise “İmralı heyetinin bir üyesi olarak bunu açıkça söylüyorum ki, sayın Öcalan bugünlerin yaşanmaması için çok büyük sabır gösterdi. Ama Türkiye cumhuriyeti devletinin100 yıllık gelen tekçi, Türkçü ve İslamcı çizgisi tekrar hortladı ve ne yazı ki onların zorlamasıyla bugün Kürdistan ve Türkiye de büyük savaş yürütülüyor. Bu savaşı onlar istediler. Ve bu savaşta onlar mutlaka kaybedeceklerdir. Çünkü faşizm diktatörlük hiçbir yerde ebediyen başarı sağlamamıştır. Belki geçici etkili olmuştur. Ama kaybetmiştir. Hitler, Saddam gibi diktatörlerin sonu tarihin çöplüğü olmuştur. AKP faşizminin gideceği yer aynıdır” vurguları öne çıktı.

HDP milletvekillilerinin tutuklamasını kınayan Avrupa Parlamentosu(AP) Milletvekili Mare De Mermalie ise Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduğunun mesajını verdi. Diğer konuşmaların ardından miting sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close