DÜNYAManşet

Bu ateş her yeri saracak

Sri Lanka’daki halkın öfkesi, önümüzdeki süreçte dünya çapında isyanlar dalgasının da olası seyrinin habercisi

Sri Lanka’da devlet başkanının istifası halkın yükselen öfkesini dindirmiyor. Devlet başkanının evi ve arabası, milletvekillerine ait konutlar da bu öfkeden payını almaktan kurtulamadı.

Sri Lanka’da ekonomik kriz nedeniyle çıkan eylemlerde, istifa eden devlet başkanı Mahinda Rajapaksa’nın resmi konutu ile bakan ve milletvekillerine ait evler eylemciler tarafından ateşe verildi.

Başkent Colombo’da hükümet yandaşları ve hükümet karşıtı protestocular arasında da çatışma çıktı. Hükümet yandaşları, protestoculara taş ve sopalarla saldırdı. Polis, güvenlik şeridini geçerek protestoculara saldıran hükümet destekçilerine göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

Çıkan olayların ardından, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağına rağmen protestolar şiddetlendi.

Sri Lanka devlet başkanı Mahinda Rajapaksa yüksele isyan seli karşısında istifa etme kararı almıştı.

Öte yandan hükümet yanlıları tarafından saldırıya uğrayan öfkeli göstericiler Başbakan Rajapaksa’nın Colombo’daki resmi konutunu ve ailesine ait müzeye dönüştürülmüş bir evi ateşe verdi. Resmi konutun önündeki araçları, bakanlara ve milletvekillerine ait evleri yaktı.

Şiddetlenen gösteriler sırasında 7 kişinin hayatını kaybettiği yaklaşık 200 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Daha fazlası

İlgili

Close