İŞÇİ SINIFIManşet

Bu ‘reform’ geçmez!

Fransa genelinde yüz binler, “‘Emeklilik reformu’na hayır!” demek için ikinci defa genel grev, blokaj ve sokak gösterileriyle emeklilik yaşının uzatılmasına hayır dedi.

Demiryolları, TotalEnergies, eğitim, taşımacılık sektörlerinden greve yüzde 50 ila yüzde yüz arası oranlarda katılım sağlandı. Eylemlere 8 sendika örgütünün yanı sıra dernekler, sol partiler, yeşiller, sarı yelekliler, esnaflar, emekliler, öğrenciler, özel sektör çalışanları ve daha adını bilmediğimiz örgütlenmeler, kısacası Fransa’nın bütün işçi ve emekçi kesimleri katıldı. Hemen tüm kentlerde sokaklar büyük kalabalıklarla doldu.

Sessiz ama ortaklaşılan muazzam bir öfke etrafında birleşen kitle, kortejlerden yükselen, “Hep beraber genel grev!” sloganıyla ifadelendiriyordu kendisini.

64 yaş dayatmasına hayır!

Burjuvazi bu reformu geçirmekte kararlı olduğu gibi, Fransız işçi ve emekçileri de geçirmemekte bir o kadar kararlı.

Pandemi süreci, sağlık hizmetinde yaşanan sefalet, enerji fiyatlarındaki yükseliş, enflasyon, bütün bunlara karşılık 2022 yılını saymazsak 20 yıla yakın bir süredir değişmeyen ücretler ve üstüne bir de emeklilik yaşının uzatılmak istenmesi eklenince kavga kaçınılmaz oldu.

Bu nedenledir ki reform kararı açıklandığından beri Fransa genelinde sendikaları da aşan kimi eylemler gerçekleşti. Petrol-enerji işçileri başta olmak üzere karayolları taşımacılık sektöründe grevler sendikaların belirlediği tarihten önce başladı.

19 ve 31 Ocak tarihleri arasında birçok şehirde meşaleli yürüyüşler gerçekleşti.

CGT içinde kendine Robin Des Bois Hareketi (Robin Hood) olarak adlandıran bir grup, elektrik santrallerini bloke ederek, hastane, üniversite, esnaf ve kimi yoksul semtlere bedava elektrik sağladı.

Öğrenciler, kimi lise, fakülte hatta ortaokulları işgal etti. Kimi bölgelerde 300 kişilik genel toplantılar yapıp süreç değerlendirmeleri gerçekleştirdi.

Enerji zamları altında ezilen küçük ve orta ölçekli esnaflar örgütlenip eylemler yaptı.

Yüz binlere kulağını kapatanlar rüzgâr ekiyor!

Kaynak:Alınteri Gazetesi

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close