DÜNYA

Çemen Tekstil işçileri kazandı

_grevÇemen Tekstil işçileri 74 gün süren mücadeleleri sonunda anlaşma sağlandı; TİS imzalandı, işçiler işe sendikalı olarak devam edecek

Antep’te kurulu Çemen Tekstil işçileri DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’nda örgütlendikten sonra Toplu İş Sözleşmesi yapmak istemiş ancak Çemen Tekstil patronu sendikayı tanımayarak TİS masasına oturmayı reddetmişti. Bunun dışında kriz bahanesiyle ücretleri indirmek isteyen patronun tutumuna karşı Çemen Tekstil işçileri 12 Ocak’ta greve çıkmıştı.

Patronun grev kırıcı tutumuna ve polis baskısına karşı işçilerin kararlı direnişiyle 74. günün sonunda grev kazanımla bitti.

Dün Antep Valiliği’nde Çemen Tekstil patronuyla DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Tekstil Başkanı Rıdvan Budak ve DİSK Tekstil Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı’nın vali ve emniyet müdürünün de katıldığı görüşmeler sonunda anlaşma sağlandığı bildirildi.

Saat 10.30’da başlayan toplantıdan sonra bir açıklama yapan DİSK Tekstil Genel Sekreteri Mustafa Subaşı, patronun işçilerin işe sendikalı olarak dönmesini, geriye dönük ikramiyeler için 500’er lira ödeme yapmayı, ücretlere yüzde 9 zam yapmayı kabul ettiğini belirterek, bir yıllık sözleşme imzalandığını söyledi. Sözleşmeye grevci işçilerin işine son verilemeyeceğine dair bir güvence de konulduğunu belirten Subaşı anlaşmanın işçiler tarafından da kabul edilmesi halinde 6 Nisan günü iş başı yapılacağını duyurdu.

Valilikteki görüşmeden sonra fabrika önünde bekleyen işçilerin yanına gelen DİSK Başkanı Süleyman Çelebi işçilere hitaben bir konuşma yaparak zafer kazandıklarını belirtti.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close