DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Cenova liman işçileri silah sevkiyatını reddetti

İtalya’daki işçi örgütleri, İtalyan limanları ve uçak pistlerinden silah geçişini engellemek ve İtalyan hükümetinin emperyalist savaşlardaki suç ortaklığını protesto etmek için birçok kez eylem yaptı.

İtalya’nın Cenova Limanı’nda çalışan işçiler, dünyanın dört bir yanına yayılan ölümcül emperyalist savaşlarda kullanılacak silahların taşınmasını protesto etmek için 31 Mart’ta 24 saatlik bir grev örgütlediler. Grev çağrısı, USB Italya Sendikası tarafından yapıldı. Potere al Popolo da içinde olmak üzere çeşitli sol, savaş karşıtı gruplardan aktivistler, Cenova Limanı’ndaki Etiyopya geçidinde düzenlenen ablukaya ve Albertazzi aracılığıyla Cap’de bir işçi toplantısına katıldı.

Protesto sırasında işçiler, “Savaş için ne bir kuruş, ne bir tüfek ne de bir asker!” yazılı bir pankart açarak, İtalyan limanlarının ve uçak pistleri emperyalist savaşa silah sağlamak için kullanılmamalıdır dediler. Protestocu işçiler ayrıca, Mario Draghi Hükümeti’nin işçi karşıtı politikalarına karşı, 22 Nisan’da Roma’da İtalyan işçilerin ulusal mitingine daha kitlesel katılma kararı aldılar.

Cenova’daki rıhtım işçileri, limanın Yemen ve Ukrayna’da sürmekte olan savaşlarda kullanılacağı iddia edilen silahları taşıyan yük gemileri için önemli bir geçiş noktası haline gelmesi nedeniyle savaş karşıtı mücadelelerin mirasına sahip. Daha önce, Mart ayının ilk haftasında, Cenova’daki rıhtım işçileri, sözde Ukrayna’ya gitmekte olan Palermo’dan gelen bir feribottan kamuflaj tanklarının indirilmesini protesto ettiler. 14 Mart’ta Pisa Havaalanı’ndaki kargo işçileri, Ukrayna’ya insani yardım götürmek üzere gönderilen uçaklara silah ve mühimmat yüklemeyi reddetti. İtalya’daki işçiler ve sendikalar, insani yardım kılığında İtalyan limanlarından ve havalimanlarından Ukrayna’ya silah ve mühimmat transferini protesto ettiler

USB Italia Sendikası, “ABD ve NATO’nun çıkarları adına, ülkedeki Mario Draghi Hükümeti, yaptırımları kabul edip kaynaklarımızı göndererek italya’yı emperyalist çatışmalara daha fazla sürüklüyor. Bu tür bir çatışmanın bedelini, kemer sıkma ve işten çıkarmalarla işçiler ödeyecek. Avrupa’da yeniden esen yeni savaş rüzgarları karşısında liman çalışanlarının kayıtsız kalmaya hiç niyeti yok” dedi.

“Savaş için ne bir kuruş ne bir tüfek ne de asker vereceğiz. Silah trafiğini bloke edelim. Şimdi emeğin zamanı” diye ekledi.

Potere al Popolo, askeri harcamalarda herhangi bir artış olmamasını, acil sosyal önlemler için kamu kaynaklarının kullanılmasını talep etti: “Fiyat artışını, hammadde ve enerji krizini vb. çok ağır ödeyenler her şeyden çok işçilerdir. Avrupa’da en düşük maaşa sahip olanlar İtalyan işçilerdir. Hükümetin askeri tırmanışı durdurmasını istiyoruz. Bu yüzden savaşa karşı çıkan işçilerin yanındayız.”

Kaynak: https://peoplesdispatch.org/2022/04/01/dock-workers-in-genoa-protest-transit-of-arms-through-their-port/

Daha fazlası

İlgili

Close