KADINManşet

“Darmanin tecavüzcü, devlet iki yüzlü”

Fransa’da hakkında tecavüz davası açılan Gerald Darmanin’ın içişleri bakanlığına getirilmesi kadın örgütlerince protesto edildi. “Darmanin istifa” sloganları atan kadınlara, bakanlık kapısında güvenlik görevlileri saldırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la Başbakan Jean Castex’in belirlediği yeni kabinede iki kadına taciz ve tecavüzle suçlanan Gerald Darmanin İçişleri Bakanlığı’na getirildi. Darmanin’in bakanlığa getirilmesi kadın örgütlerinin yaptığı öfkeli eylemlerle protesto edildi.

Devir teslim töreni sırasında İçişleri Bakanlığı önüne gelen bir grup kadın, İçişleri Bakanlığı binasının önünde eylem gerçekleştirdi. Kadınlar “MeToo” hareketi ve feminizm karşıtı açıklamalarıyla bilinen ceza avukatı Eric Dupond-Moretti’nin de Adalet Bakanlığı’na getirilmesine de tepki gösterdi. “Darmanin istifa” sloganları atan kadınlara, bakanlık kapısında güvenlik görevlileri saldırdı.

Nous Toutes bileşeni kadın örgütleri Madeleine kilisesi önünde eylem yaparak Macron hükümetini protesto etti. Eylemciler, Macron’un iktidara geldiğinden bu yana kadına yönelik şiddetin artığını ve devletin tecavüzcüleri koruduğunu belirtti. “Tecavüzcü ve kadın düşmanı erkeklerden oluşan bir hükümetten adalet beklenemez” diyen eylemciler eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler. Kilisenin önüne erkekler tarafından taciz ve tecavüze uğrayan, katledilen kadınlar için temsili tabut ve çiçek bırakıldı.

Darmanin’in kendisine tecavüz ettiği gerekçesiyle dava eden Sophie Patterson’ın avukatı Marjolaine Vignola, Darmanin’in İçişleri Bakanı olmasıyla ilgili “Şoktayım. Bir kadına tecavüz etmekle suçlanan birinin İçişleri Bakanı olmasına çok şaşırdım” dedi.

2018’de açılan dava

Sophie Patterson, 2018 yılında Darmanin’e tecavüz ve cinsel taciz suçları nedeniyle dava açmıştı. Patterson, Darmanin’in 2009’da adalet komisyonu üyesi olarak konumunu kendisini ilişkiye girmek için zorlamak için kullandığını iddia etmişti. Dosya Şubat 2019’de delil yetersizliği nedeniyle kapatılmıştı.

Daha fazlası

İlgili

Close