DÜNYA

Denizler göçmenlere mezar oluyor

Zorunluluklardan dolayı göç yollarına düşen insanların azımsanmayacak bir kısmı denizin ortasında ölüme terkediliyorlar, katlediliyorlar.

akdenizde göçmenler

HABER MERKEZİ– Tarihte insan topluluklarının oradan oraya göç etmesinin olduğu kadar toplumlar arasındaki ilişkilerin -zamanının koşullarına ve ölçülerine göre- kurulmasına da aracı olmuş deniz yolları günümüzde göçmenler için adeta mezarlığa dönüşmüş durumda.

Savaşlardan, yoksulluktan ve yoksunluktan dolayı göç yollarına düşen insanların azımsanmayacak bir kısmı denizin ortasında ölüme terkediliyorlar, katlediliyorlar.

Ocak’tan bu yana 2 bin 108 göçmen katledildi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde yaptığı açıklamada, 2017 başından 21 Haziran’a kadar Akdeniz’den Avrupa’ya geçen göçmen sayısının 84 bin, yaşamını yitirenlerin sayısının ise 2 bin 108’e yükseldiğini kaydetti.

Bu yıl Avrupa’ya ulaşan sığınmacıların yaklaşık 72 bininin İtalya sahillerine geldiğini ifade eden Millman, geçen yılın aynı döneminde 216 bin göçmenin Avrupa’ya ulaştığını ve 2 bin 911 göçmenin ise hayatını kaybettiğini belirtti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close