DÜNYAManşet

Dünyada korona (24 Haziran 2020)

DSÖ “Koronavirüs salgını büyüdü”, Brezilya’da vaka sayısı 1 milyonu aştı, Almanya’nın Gütersloh kentinde sıkı karantinaya devam

DSÖ
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus. BM Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans programında yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınının büyüdüğünü söyledi.

Sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını  sağlamalıyız” dedi. Ülkelere seslenerek sağlık çalışanlarının güvenli bir şekilde çalışmalarının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Sağlık çalışanlarının gerekli ekipman ve malzemelerin temin edilmesi gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı toplum için mevcut sağlîk sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlîk ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Covid-19 salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, “Covid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor.Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” uyarısında bulundu.

Son verilere göre dünyada koronavirüsü vaka sayısı 9 Milyonu, ölü sayısı 472 bini geçti.

Brezilya
Koronavirüsü “Küçük bir grip” olarak niteleyen Bolsonaro, salgın döneminde eyalet valilerinin aldıkları önlemlerin salgından daha tehlikeli olduğunu savunuyordu.

Başkentinde içinde olduğu Brasilia Eyaleti’nin valisi Ibaneis Rocha tarafından karara bağlanan kararname kapsamında eyalette kamusal alanda maske takma zorunluluğu getirilmiş ve uymayanlara yaklaşık 387 dolar para cezası kesilmesi onanmıştı.

Bolsonaro ve bazı hükümet bakanları, alınan kararlara riayet etmeyerek kamusal alanda maske takmıyorlardı. Brasila valiliğinin Bolsonaro ve kamu çalışanlarına karşı açtığı davada mahkemede karar çıktı. Hakim Borelli, başkan Bolsonaro’nun söz konusu olan karardan muaf olmadığını ve devlet başkanı ve diğer kamu görevlilerinin maske takmamaları durumunda 2 bin real ( 387 dolar) para cezasına çarptırılacaklarını açıkladı.

Brezilya’da vaka sayısı 1 Milyonu, ölü sayısı 51 bini aşmış durumda.

Kolombiya
Salgınla birlikde yoksulluk sınırı altında yaşayan insan sayısının hızla arttığı Kolombiya’da devlet başkanı Ivan Duque, karantina tedbirlerinin 15 Temmuza kadar uzatıldığını duyurdu. 1 Hazirandan itibaren kısıtlamaların kısmi olarak kaldırıldığı ülkede, açık hava sporları serbest hale geldi, ekonomik ve enüstriyel faliyet kademeli olarak yeniden başlatıldı.

Son verilere göre Kolombiya’da 73 bin 572 vaka tespit edildi, yaklaşık 30 bini tedavi edildi, 2 bin 404 vaka ise hayatını kaybetti.

Almanya
Almanya’nın Gütersloh kentindeki bir et fabrikasında yeni tip koronavirüs vakalarının artması sebebiyle bölgede yeniden Mart ayında alınan sıkı karantina tedbirlerine dönüldü.

Kuzey- Ren Vestfalya eyalet başbakanı Armin Laschet, Gütersloh şehrine bağlı Rheda-Wiedenbrück kasabasındaki Tönnies et fabrikasında çalışanlarda vaka sayısının 1553’e yükseldiğini ve firmada çalışmayan 24 kişininde testinin pozitif çıktığını belirtti.

Bir hafta boyunca yoğun test yapılacağını, sadece Gütersloh bölgesi için geçerli olmak üzere 30 Haziran’a kadar temas kısıtlaması ve kamusal alanda sadece aile üyelerinin veya iki kişinin birlikte hareket edebileceği, maske takma zorunluluğu bulunmayan alanlarda etkinliklerin yasaklandığı, açılmasına izin verilen spor salonları, berberler vs. tekrar kapatılacağı ve restoranların katı kurallar çerçevesinde açık kalabileceği açıklandı. Polis ekiplerinden destek alınarak bölgede salgına test yapılacağını söyleyen Laschet, bakım evleri, eyaletteki tüm et sektörü calışanları ve halkın ücretsiz test yaptırma imkanına sahip olacağını söyledi. Bölgede bir kasabada et fabrikasından çıkan vakalar nedeniyle 7 bin kişi karantinadaydı.

Daha fazlası

İlgili

Close