DÜNYAManşet

Emekçilerin başının üstündeki çatı da tamamen uçuyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi koronavirüs nedeniyle kirasını ödeyemediği için evsiz kalabilir.

En asgari yaşam hakkı lime lime edilen dünya emekçilerini işsizliğin yanısıra barınma sorunu da vuruyor. Zaten düşük gelirlerle yüksek kiraları karşılamakta zorlanan ve dünyanın bir çok noktasında gösteriler düzenlenleyen emekçileri evsizlik vuruyor.

Bu konuda yaldızları dökülen şehirlerden birisi de Londra. Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle kentteki binlerce kişinin evsiz kalabileceğini açıkladı.

Sadık Khan durumu “Tahliye tsunamisi” olarak nitelendirdi. Her 4 kişiden birinin kirasını ödemekte zorlandığını belirterek, Londra’da binlerce kişinin evsiz kalabileceği uyarısında bulundu. Sadık Khan, yeni tip koronavirüs (covid-19) ile mücadele kapsamında alınan “kiracılara 3 ay boyunca tahliye işlemi başlatılamayacağı” kararının 23 Ağustos’ta sona ereceğini hatırlattı.

Hükümetten yardım talep edildi
Khan, her 4 Londralıdan birinin kirasını ödemekte zorlandığına dikkati çekerek, hükümetin kiracıların sorunlarının çözümüne yönelik adım atması gerektiğini aktardı. Tahliye işlemlerinin yeniden uzatılması çağrısında bulunan Khan, “Tahliye yasağı sona erdiğinde, hükümet Londra’daki binlerce kiracının karşılaşacağı korkunç olasılığı hesaplamalı. Sorun çözülmezse binlerce kişinin evsiz kalacağı bir trajediye şahitlik edebiliriz. Sokaklarda zorlanan bir insan seliyle karşılaşabiliriz” ifadelerini kullandı. İngiltere’de covid-19 ile mücadelede acil eylem planı kapsamında, ev sa­hiplerinin üç ay boyunca kiracılara yönelik evden çıkarma işlemi başlatamayacağı ve ge­rekirse bu sürenin uzatılabilece­ği kararı alınmıştı.

 

Daha fazlası

İlgili

Close