DÜNYAManşet

Emperyalist savaşa karşı sınıf savaşı!

Emperyalist kapitalist sistemi yıkmak için dünyanın bütün halkları ayağa kalkmalı

Emperyalist kapitalist sistem bütün kirli yönleriyle kendini var etmeye devam ediyor. Ukranya-Rusya savaşı üzerinden sürdürülen kirli hesaplaşmanın bedelini halklar ödüyor. Başta silah tekelleri ise karlarına kar katmanın derdinde.

Savaş başladığından beri Rus emperyalizminin saldırganlığına karşı çıkmak bahanesiyle karşıt uçtaki diğer emperyalist devletlerin, savaş örgütü NATO’nun, bunların içerisinde özellikle ABD’nin, İngiltere’nin ve Almanya’nın yürüttüğü antikomünist kampanyanın kirli yüzünü daha net görebiliyoruz.

Geçen hafta sonu Berlin’de 8-9 Mayıs günlerinde faşizmden kurtuluş etkinlikleri yapıldı. Berlin polisi değişik sembollerin taşınmasını yasakladı. Yasakların arasında Sovyetler Birliği bayrağı da var. Bu bayrağı taşımanın ”açıkça Putin yanında yer almak olduğu” dahi iddia edilebiliyor!

Alman Resmi Gazete’de Cuma günü yayınlanan 4 Mayıs tarihli genelgede, sokak ve alanların “ortak kullanımı” ve bu alanlarda toplanma özgürlüğü kısıtlandı. Buna göre, askeri üniforma veya üniformaya ait giysiler giymek, askeri nişanlar takmak ve ”Rusya-Ukrayna savaşını yüceltmeye uygun sembol ve işaretler göstermek” yasak.

8-9 Mayıs mitingleri geleneksel olarak Treptower Park’taki Sovyet anıtının olduğu yerde yapılırdı. Sovyet anıtı da yasaklı alanlar listesine kondu.

Komünizmin bütün sembollerine, yazarlarına, sanatçılarına saldıran ve yasaklayan Almanya Ukrayna’ya 7 adet topçu panzeri teslim etti.

Almanya’da hükümet ve partiler SPD, Yeşiller ve FDP ile ana muhalefet CDU/CSU’nun, Ukrayna’ya ağır silahların verilmesi konusunda meclisten geçirdiği kararın ardından, ilk ağır silahlar teslim edilmeye başlandı.

Basında yer alan haberlere göre, Almanya Savunma Bakanı Lambrecht, daha önce hava savunma sistemi için Gepard panzerlerinin Ukrayna’ya verilmesini gündeme getirmişti. Silah tekeli Krauss-Maffai elindeki 50 adet panzeri vermeye hazır olduğunu açıklamıştı. Yine Rheinmetall tekeli de Leopard 1 panzerleri gönderebileceğini duyurmuştu.

Zincirli panzer üzerine yerleştirilen topçu sisteminden oluşan topçu panzerlerinin 30-40 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurma özelliğine sahip olduğu belirtildi. Topun düştüğü alanın etrafındaki 50 metrede var olan herşey yok olabiliyor. Topçu panzerlerden arka arkaya 43 kilo ağırlığındaki 60 adet mermilerden atılabiliyor.

Ukrayna askerleri, bu panzerleri kulanabilmeleri için Alman askerleri tarafından eğitilecek.

Bu emperyalist savaşın ve onun maddi destekçilerinin karşısında bütün dünyanın halkları olarak durmak zorundayız. Emperyalist savaşın bedelini tüm dünya halkları ve mekçileri olarak bizler ödüyoruz. Onlar sistemlerini devam ettirmenin, ceplerini doldurmanın peşindeler. Emekçileri ise savaşın yükünü omuzlamakla, yoksulluk ve işsizlikle karşı karşıya bırakılıyor.

Dünyanın bütün işçi ve emekçileri olarak, yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkmak için hepimiz bulundğumuz yerlerde silkelenmeli, emperyalist savaşların yıkımına karşı sınıf mücadelesini büyütmeliyiz..

Daha fazlası

İlgili

Close