DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Endonezya: Birleşik işçi eylemiyle gelen zafer

Kağıt üretim şirketine çalışan 5 farklı taşeron firmadan işçiler greve çıkarak 1 gün içinde taleplerini kabul ettirdiler

HABER MERKEZİ- Endonezya’nın Sumatra adasının güneyindeki limanda ve “Tanjungenim Lestari Kağıt” şirketinin faaliyet gösterdiği Lampung eyaletinde işçiler birleşik eylemle kazandılar.

13 Haziran’da başlayan kağıt işçilerinin grevi, liman işçilerinin greviyle birleşerek ertesi gün taleplerin patron tarafından kabul edilmesiyle sonuçlandı.

Indıstriall Union Org’un bildirdiğine göre, grevden yaklaşık 5 saat sonra Tanjungenim Lestari’nın Lampung eyaletindeki limanını işleten Kaliguma Transindo patronları, işçilerin talep ettiği doğrultuda 1 Ocak 2018’den itibaren (ve bugünden geriye doğru) ücret artışına bağlı kalacağını açıkladı ve grevin bitirilmesini istedi. Bununla beraber, Lampung’da yerel liman sendikası lideri Ahmed Hafids “Güney Sumatra’daki işçilerin talepleri karşılanana kadar grevi durdurmayacaklarını” söyledi.

Liman işçilerinin grevi, Tanjungenim Lestari’a zarar verdi, çünkü kağıt hamurunun ve kağıdın ihraç edilememesi anlamına geliyordu.

Zor durumda kalan Tanjungenim Lestari yönetimi, yanına taşeron firmaların patronlarını alarak sendikalarla masaya oturdu. On saat süren müzakerelerin ardından 14 Haziran’da taraflar “Bir yüklenici şirkette bir değişiklik olduğunda işçilere daimi çalışma garantisinin verilmesi” konusunda anlaşmaya vardılar.

İş güvencesinin yanı sıra işçiler varılan anlaşmayla, çalışma saatlerinin kurallara bağlanması, sosyal güvenlik ve örgütlenme özgürlüğü konularında da güvence sağlamayı başardı.

Tanjungenim Lestari şirketi, 1.700’den fazlası taşeron firmalardan olmak üzere yaklaşık 2.500 işçi çalıştırmaktadır.

Güney Sumatra’da yerel sendika lideri olan Irman şöyle diyor: “Bu savaşın başlangıcı, çünkü sendikaya üye olan ve sendikaya üye olmayan çok sayıda taşeron işçi var. 5 farklı taşeron şirketten işçilerin birleşik eylemiyle kazanarak güçlü olduğumuzu ve yalnız olmadığımızı gösterdik. ”

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close