DÜNYAManşet

Endonezya’da öğrencilerin eylemi

 

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da öğrenciler, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (KPK) binasının önünde protesto gösterisi düzenledi.

Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya, Irak’dan Filistin ve Lübnan’a nerede bir isyan varsa ağırlıklı katılımın genç kadın ve erkeklerden oluştuğu çıplak gözle görülebilecek bir gerçek. Öğrenci gençlik kitlesi ise her gün geliştirilen saldırganlık karşısında isyanda olan bir başka canlı dinamik kesim.

Koronavirüsü kullanarak işçi sınıfının büyüyen isyanını bastırma ve sindirme çalışmalarını pervasız ve ölçüsüz şekilde sürdüren egemenler, Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya işçi ve emekçilerin ayağa kalkışını engelleyemiyor. Pandemi gerekçesiyle işçi sınıfına yönelik saldırıların arttığı ve bu saldırılara kitlesel eylemlerle cevap verildiği ülkelerden biri de Endonezya oldu.

Endonezya öğrenci gençliği de dünya çapında var olan gençlik alaylarının isyanına sık sık katılıyor. Sadece kendi özgün gündemleri ile değil, sınıfın emekçilerin ülkenin gündemleriyle. Yolsuzluk karşıtı eylemler bunun en son örneklerinden.

Daha fazlası

İlgili

Close