Manşet

Esslingen Onur Yürüyüşü

Esslingen’de ilk defa CSD (Pride – Onur Yürüyüşü) gerçekleştirildi.

Kortejin en önünde 200 kişiyle Antikapitalis Blok yürüdü. Cumartesi yapılan eyleme 2 binden fazla insan katıldı. Alınteri ve Young Struggle dışında diğer göçmen kurumlarından eyleme katılan olmadı. Katılımcıların ezici çoğunluğu 20 yaş altı gençlerdi. Stuttgart’ta dev şirketlerin gösteri alanına dönüşen CSD’den uzak, mütevazı ve canlı bir geçit oldu. Polis korkusuyla davranan yürüyüş komitesi, Antikapitalist Blok’taki gençleri, „Hep siyasi slogan mi atacaksınız“ diye birkaç kez uyardı ve renkli sis bombasından (piro teknik) rahatsızlıklarını dile getirdi. Polis sayısının çok az olması, dahası çevik kuvvetin hiç bulunmamasından dolayı, eylemciler bir tehdit olarak değil, sıradan insanlar olarak algılandılar halk tarafından.

Arka Plan

Eylemin arka planında, son dönemde trans insanlara yönelik saldırıların artması ve kısa bir süre önce Reutlingen’deki CSD’ye yönelik gericilerin müdahale girişimleriydi. Buna karşılık, antifaşist hareketi güç göstermek istedi.

 

Reutlingen’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne Nazi 3. Weg (Üçüncü Yol) hareketinin eyleme müdahale edeceği söylentisi çıkmıştı. 100’e yakın Querdenker (Aşı Karşıtları) ise yürüyüşü durdurmaya çalışmıştı.

Esslingen’de de bu Nazi örgütünün belli bir gücü olduğu biliniyor. Esslingen, geçmişte Türk faşistleri ile Kürt gençliği arasında çatışmaların da yaşandığı yerlerden biri.

Polis bizi korumaz!

Yürüyüş sırasında Stonewall üzerine kısa bir konuşma yapıldı ve polisin LGBTI bireyleri korumayacağı vurgulandı ve polis şiddetine ve korumasına karşı çıkma çağrısı yapıldı.

İngilizce ve Almanca sloganlar atıldı: „No Poliçe in Pride!“ (Onur Yürüyüşü’nde Polis İstemiyoruz!), Wir müssen uns beschützen, weil die Bullen uns nicht schützen (Aynasızlar Bizi Korumaz, Kendi Kendimizi Korumak Zorundayız), Who’s streets?-queer streets! (Sokaklar Kimin? Sokaklar Queer’lerin), Siamo tutti Antifascisti, One solution – Revolution (Tek Yol Devrim), Hoch die Internationale Solidarität (Yaşasın Enternasyonal Dayanışma), No borders, no nations, queer liberation! (Ne Sınır, Ne Ulus, Yaşasın Queer Özgürlük).

CSD’den Sonra …

Genelde saldırılar CSD’den sonra oluyor. Saarbrücken’de geçen hafta bir LGBTI kafenin müdavimlerinden bir adam, sokakta dövüldü. Geçen yıl, Münster’de bir lezbiyen çifte yapılan saldırıda, araya girmek isteyen bir trans erkek aşırı sağcılar tarafından dövüldü. Hastanede kurtarılamadı. Resmi olarak, onlarca saldırı var, gerçek rakamların bunun çok üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Oyuncak Tabancalar!

Miting alanına varıldığında, polis oyuncak tabancalarla gezen 13-15 yaşındaki 5 göçmen çocuğa kimlik kontrolü yaptı. Çocukları daha sonra serbest bırakan polislerin kendi aralarında dalga geçtikleri görüldü.

CSD’nin Amacı: Görünürlük ve Eşitlik

Her yıl resmi geçit şeklinde yapılan yürüyüş, lezbiyenlerin, eşcinsel erkeklerin, biseksuellerin, trans ve interseksuell insanların toplum içinde görünür hale gelmesini ve eşit haklara sahip olmasını amaçlıyor. Bir grup genç insandan oluşan etkinlik komitesi, „Queer insanların yalnızca, büyük şehirlerde değil, Esslingen gibi küçük şehirlerde de yaşadığını ve eşit haklara sahip olmasını“ istiyor. CSD’nin ana sloganı, „Esslingen iş coming out“ (Esslingen Öne Çıkıyor).

Etkinlik komitesi, Esslingen Yerel Yönetimi’nden şehirdeki Queer yaşama daha çok özen gösterilmesi ve eşit haklar tanınmasını istedi. Yürüyüş, Marktplatz Meydanı’nda havai fişek gösterileri, bilgilendirme standları ve konserlerle bitirildi. Aynı günün akşamı için ise Komunales Kino Sineması’nda çok sayıda queer film gösterimi ve bir Drag-Show düzenlendi.

 

Daha fazlası

İlgili

Close