DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Evlerine dönemeyen işçiler: Bizi virüs öldürmeden, açlık öldürecek

Hindistan ve Peru’da evlerine dönemeyen işçiler aç ve açıktalar..

Dünyanın birçok kentinde virüs salgınından dolayı milyonlarca insan evlerine kapandı. Bir de ortalıkta kalan evlerine dönemeyen yüzbinlerce işçi ya da evsiz insan var. Hindistan ve Peru’da onbinlerce günlük işçi karantinadan dolayı iş bulamadıkları için aç ve sefil bir halde geceyi açıkta uyuyarak yüzlerce kilometre ötedeki köylerine, evlerine ulaşmaya çalışıyorlar.

Hindistan’ın başkenti Delhi’de kimisi kamyon yükünü boşaltmakta, kimisi sokakta kurduğu tezgahta birşeyler satarak para kazanan işçiler, karantina ilanıyla birlikte ortalıkta bırakıldılar.

Bir tanık bir grup işçi için şunları söylüyor: “Üç dört gündür hiçbirşey yemediler. Kötü durumdalar. Bazılarının ayakabıları yok.”

40 yaşındaki Ram Niwas elini cebine atıyor sadece 500 Rupi’si var, (42 tl yapıyor) “Bir haftadır çalışmadım. Topladığım parayı yemeye verdim.” Ram Delhi’den 350 kilometre uzaklıkta, Madhya Pradesch eyaletinde Murana bölgesindeki evine ulalşmaya çalışıyor.

Peru’nun başkenti Lima’dan And dağları yaylalarındaki evlerine yürüyerek ulaşmaya onbinlerce günlük işçi, polisin vahşice saldırısına uğruyor, bazısı polis ablukasını geçmeyi başarıyor.

Çoğu Peru’nu yerli halkından oluşan göçmen ailelerinin geçindirmek için kısa süreler için büyük şehirere gelip çalışıyor. Şimdi ne çalışabiliyorlar ne de eve dönebiliyorlar. Bazıları ev sahipleri tarafından sokağa atıldı.

Gruplar halinde yüzlerce kilometre ötede binlerce metre yükseklikteki And dağlarındaki evlerine ulaşmaya çalışıyorlar.

İşsiz bir sokak satıcısı “yiyecek hiçbirşeyimiz kalmadı, bundan dolayı köylerimize dönüyoruz, en azından orada yiyecek birşeyler var” diye açıklıyor.

Bizi virüs öldürmeden, açlık öldürecek” aileleri için biriktirdikleri parada tükenmiş diye anlatıyor yürüyüşçülerden biri, durumun vehametini.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close