DÜNYAManşet

Ezidîlerin yaşadığı 73’üncü fermanın yıldönümü.

Bugün, tarihte Ezidîlerin yaşadığı son ferman olan 73’üncü fermanın yıldönümü.

Ezidî Kürtler, tarih boyunca soykırım saldırılarına maruz kaldı. Yaşadıkları soykırımları “Ferman” olarak isimlendiren Ezidîler, bilinen ilk kapsamlı saldırıyı 906 yılında yaşamış. Tarih boyunca egemenlerin yok etmeye çalıştığı Ezidîler son büyük fermanla da 2014 yılında tüm dünyanın gözü önünde yaşadılar. Tarihler, 3 Ağustos 2014’ü gösterdiğinde Mezopotamya’nın bu kadim inancı, IŞİD çetelerinin hedefindeydi. Çetelerinin 3 Ağustos 2014 yılında Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği soykırımın üzerinden altı yıl geçti.

Yaklaşık 500 bin nüfuslu Şengal’de, soykırımdan sonra yüzbinlerce insan topraklarını terk etmek zorunda kaldı, binlercesi ise ya katledildi, ya kaçırıldı ya da göç yollarında açlık ve susuzluktan yaşamını yitirdi.

KDP peşmergelerinin adeta IŞİD’in eline teslim ederek bıraktığı Şengal’de binlerce Ezidî ise IŞİD’in eline geçmemek için Şengal dağlarında yaşamına son verdi. IŞİD’in esir aldığı ve çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Ezidînin ise akıbeti hala bilinmiyor.

Yine önce kadınları vurdular
Savaştan önce mevcut olan kadın düşmanı düşünceler, savaşta daha da kışkırtıldı ve sistematik ve yaygın olarak işlenerek silah olarak kullanıldı. Her savaş ve saldırıda olduğu gibi bu katliamda da cinsel şiddetin bilinçli ve sistematik olarak bir silah olarak kullanılmasının, en iğrenç biçimlerde sürdürülmesi yaşandı. Kadınlar ve kız çocukları köle pazarlarında satıldı. Soykırımda birçok kadın kendilerine dönük cinsel suçlar nedeniyle intihar etti, tecavüze maruz kaldıkları için aileleri tarafından evlenmeye zorlandı. Yine esaretten kurtulan kadınları kendi toplumları kabul etse dahi saygı duymadı. “Namuslarını kaybetmiş“ gözüyle baktı. Ezidi kadınlar hem yaşadıkları vahşet, tecavüz, herhangi bir meta gibi alınıp satılmalarını dünyaya duyurma, bir yandan da örgütlenme savaşma mücadelesi yürüttü.

Ve giderek Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ, sonradan isim değiştirerek YPJ-Şengal oldu) kuruldu.

İhanetle gelen katliam

2 Ağustos’u 3 Ağustos’a bağlayan gece IŞİD, Şengal’e doğru saldırıya geçince, KDP kentte bulunan yaklaşık 17 bin kişilik gücünü kurşun sıkmadan geri çekti.

Halka haber bile vermeden çekilen KDP, büyük bir katliama kapı araladı. Fermana bir de de ihanet eklenince soykırım kaçınılmazdı.

Siba Şêx Xidir, Gir Zêrik, Til Benat, Til Kasap ve Koço’da binlerce insan katledildi, binlercesi esir alınıp kaçırıldı… Halk kendini Şengal dağına vurmak zorunda kaldı.

Umudun adı bir kez daha dağlar olmuştu. Kendini dağa vuran halk saldırılardan önce PKK yönetiminin  gizlice Şengal’e gönderdiği 12 gerillayı gördü. O gerillalardan 3’ü ise KDP tarafından tutuklanmış, geriye 9 gerilla kalmıştı.

O gerilla birliği 3’e bölünerek, Şengal dağın çıkan iki yolu tuttu ve IŞİD’in dağa ulaşarak daha büyük bir katliama imza atmasının önüne geçti.

Dağda milis güçleri örgütlerken, YPG/YPJ güçleri de Rojava’dan Şengal dağına koridor açtı. Şengal’e açılan o “insanlık koridoru”nda yüzbinlerce Ezidî Rojava’ya ulaştırıldı.

Sonraki süreçte, Şengal’de bir yandan çetelere karşı mücadele yürütülürken, diğer yandan da KDP’nin Şengal’in kurtarılması çabalarını engelleme  tavrı ile boğuştu.

Şengal’de fermanlara ve ihanete verilecek en büyük cevap örgütlenmeydi. Onun için de Eylül 2014 Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) ve Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ, sonradan isim değiştirerek YPJ-Şengal oldu) kuruldu.

14 Ocak 2015 tarihinde Şengal Kurucu İnşa Meclis ve 30 Mayıs 2017’de Şengal Demokratik Özerklik Meclisi ilan edildi.

Ve nihayet HPG Şengal Komutanlığı ve YBŞ Genel Komutanlığı yaptığı bir açıklamayla, “Özgür Şengal’i halkımıza armağan ediyoruz” dedi.

Şengal kurtarıldı ve güçlü bir kurumsallaşmaya gidildi. Ancak Şengal’de hala acılar dinmiş değil. Şimdi de Şengal’in boşaltılması için KDP ile bazı uluslararası kuruluşlar özel bir çaba içerisinde

Şengal’de bunca yaşanmışlığa, soykırım ve ihanete rağmen Ezidîler, hala hem KDP’nin kıskacı altında, hem de Türk devletinin saldırıları sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin 17 Ekim 2014’de yayımladığı verilere göre, 3 Ağustos saldırılarında; 5 bin kadar Ezidî erkek katledildi, 100 Ezidî erkeğin kafası kesildi, 7 bin civarında Ezidî kadın kaçırılarak köle pazarlarında satılığa çıkarıldı, binlerce Ezidî kadın tecavüze uğradı… Birçok Ezidî’nin ise hala akıbeti belli değil…

Daha fazlası

İlgili

Close