DÜNYA

Faşistler nefes alamıyor

IMG-2 mansetAlmanya’nın Stuttgart kentinde ırkççı faşist parti AfD’nin kongresini engellemek için havaalanı fuarda yapılan oturma eylemine polis saldırdı. İsmi “AfD’ye Hayır, Birlikte Dayanışmaya”olan platform üyeleri sabah fuar önünde toplandı. Eyleme Almanya’nın her yerinden gençler gelmişti. Yaklaşık 2 bin polis, 5 panzer, 8 atlı polis tarafından göstericilerden 600 kişi gözaltına alındı. Eyleme katılım binin üzerindeydi. Gözaltındakiler önce havaalanında bir hangarda tutuldu.

IMG1

Öğlen 13:00‘de ise tren garı önünde başlayan yürüyüşe yaklaşık beş bin kişi katıldı. Ortak platformar adına gençler konuşmalar yaptılar. Verdi başkanı Cungo Hägela ise yaptığı konuşmada;

IMG-3 güzel

Sendika binamız adını Nazi toplama kampı tutsağı efsanevi IG Metal yöneticisi Willi Bleicher’den alıyor. Sağ popülistlere göre asgari ücret kaldırılmalı, işyeri güvenliği sürüncemede bırakılmalı, zenginlerin verileri hafifletilmeli üniversitelere giriş zolraştırılmalı, sosyal harcamalar kısıtlanmalı. Amaç yoksulları birbirine düşürmek. Bizde ırkçılığa hayır diyoruz. Savaştan kaçanların sömürülmesine hayır diyoruz. AfD yoksul emekçilerin ve “küçük insanların” partisi değildir. TÜM ÜLKELERİN İŞÇİLERİ BİRLEŞİN!” dedi.

IMG-5 güzel

Yürüyüşten sonra 17:00 gibi havalanına doğru yola çıkıldı. Yolda “Sinyal arızası” vb. nedenlerle tren Vaihingen‘de bekletildi. Havalalanına ulaşan az sayıda insan gözaltıların bekletildiği 9 hangarın önünde bir süre bekledikten sonra hiç bir haber alamadan geri döndü. Gözaltına alınan 600 kişi halen bu hangarda bekletiliyor ve yarın 1 Mayıs gösterisinden sonra bırakılmaları, gösterilere katılmamaları hesaplanıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close