DÜNYAManşet

Faşistler sendika binasını işgal etti

Almanya’da ırkçı faşist  ‘Identitäre Bewegung’ (Kimlik Hareketi) üyesi 30 kişilik bir grup, dün Alman Sendikalar Birliği (DGB) Stuttgart şubesini işgal etme girişiminde bulundu.

HABER MERKEZİ-Sendika binasının kapalı olduğu sabah saatlerinde, küçük bir vinç ya da elektrikli asansörle sendika önüne gelen grup,” DGB de ateş etti!” (DGB hat mitgeschossen) yazan bir pankart astı. Binanın arka tarafında bulunan yaklaşık 7-8 metre yüksekliğinde çıkıntıya asılan pankartın yanı sıra, yerlere kırmızı boya döküldü ve zehirli gaz saçan bir bomba atıldı. Avusturya, İsviçre ve Almanya’nın Augsburg kentinden gelen ırkçılardan beşi gözaltına alınırken, geri kalanlar çevreye dağıldı. Ayrıca, ırkçıların bazı anti faşist gençlerin evlerinin önüne de gittiklerine ilişkin duyumlar alındı.

Misilleme
Irkçı faşist parti AfD’ye yakınlığıyla bilinen Zentrum Automobil sendikasının Daimler (Mercedes) Mettingen işyeri temsilcisi, Andreas Ziegler 16 Mayıs’ta Korona mitingine giderken, saldırıya uğramış ve hastanelik edilmişti. Halen komada olan Ziegler’e kimin saldırdığı bilinmiyor. Kimlik Hareketi, bu saldırıdan Anti faşist Gençlik (Antifa’yı) sorumlu tutuyor ve DGB’nin Antifa`yı destekledeğini iddia ediyor. Sendika binasına asılan pankarttaki slogan bu suçlamaya gönderme yapıyor. DGB bünyesindeki Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) ise söz konusu suçlamaları reddetti.

DGB Baden-Württemberg Örgütü Başkanı Martin Kunzmann, işgal ve eylemle ilgili bir kınama açıklaması yaparak, “DGB ve üye sendikalar demokratik kurumlardır. DGB ve üye sendikalar olarak, bu korkakça ve sinsi saldırıyı kınıyoruz. Binaya izinsiz olarak girilmesi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunduk. Bu eylemden sorumlu olanların yargılanmalarını istiyoruz” dedi.

Kriz Platformu Mitingi
Aynı gün saat 14.00’te Kriz Platformu (Krisenbündnis) Stuttgart Oberer Schlossgarten’da bir miting düzenledi. Alinteri’nin de içinde olduğu Kriz Platformu’nun eylemine yaklaşık 500 kişi katıldı. Platform bünyesinde, aralarında die Linke, DGB, Ver.di, Antifa, Alınteri ve DİDF ile birlikte 25 ayrı demokratik kurum bulunuyor. Agif, Atik ve Sykb de eylemde yer aldı. Mitingde yapılan konuşmalarda, Korona salgını sonrası gelmekte olan işsizlik, işten atılmalar vb. toplumsal sorunlara değinildi.

Ayrıca önümüzdeki cuma günü sendika binası önünde ırkçılığa karşı bir mitingin yapılacağı duyuruldu.

Daha fazlası

İlgili

Close