DÜNYA

Filistinli kadın tutsaklar açlık grevinde

filistinli kadın esirlerİsrail’deki cezaevlerinde koşulların iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine giden Filistinli tutsakların 40 gününde taleplerin kabul edilmesiyle eylemlerine son vermelerinin ardından İsrail hapishanelerinde özellikle kadın tutsak ve ziyaretçilere yönelik baskılar artırıldı.

Filistinli kadın tutsaklar bu uygulamalara karşı geçtiğimiz Pazartesi günü (5 Haziran) yeni bir eylem başlattı.

Samidoun Filistinli Tutuklu Dayanışma Ağı konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada:

 

“Filistinli kadın mahpusların, İsrail zindanlarında uzun süredir direnişi var. Hak ihlallerine karşı kadınların öncü mücadelesini destekliyoruz. Uluslararası alanda tutsakların sesinin duyulması için mücadele içindeyiz. Filistinli tutsakları desteklemek, toprakları ve halkı desteklemenin bir parçasıdır.” denildi.

Kadın tutsakların anneleri ise yaptıkları açıklamada, açlık grevleri sona erdikten sonra tutsaklara yönelik kötü muamelenin arttığına dikkat çektiler.

Kadın tutsaklar yakınları aracılığı ile yaptıkları açıklamada; istem dışı sürgünler ve özellikle kadın tutsaklar ve yakınlarına yönelik cinsel işkenceye varan taciz ve kötü muameleye karşı eylem başlattıklarını duyurdu. Kadın tutsaklar akşam yemeklerini reddediyor ve yuvarlak oluşturup sayım vermeyi reddediyor.

Tutsaklar ayrıca, ince arama adı altında aşağılayıcı uyglamalara ve gardiyanların sözlü fiziki saldırılarına maruz kaldıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde eylemlerin çeşitlenerek süreceğini söylüyor.

Filistinli kadın tutsakların maruz bırakıldıkları hak ihlalleri şöyle sıralanıyor:

Dayak, hakaret, cinsel işkence biçimleri, psikolojik işkence, kötü muamele, tehdit, vücut bütünlüğüne yönelik ince arama ve tacizler…”

 

 

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close