DÜNYA

Frankfurt’ta coşkulu Newroz

Almanya’nın Frankfurt kentinde onbinlerce  kişi Newroz kutlamaları için bir araya geldi, Sarı ve Yeşil olmak üzere iki kol halinde başlayan bir saatlik yürüyüşte en önde “Newroz piroz be” pankartı açıldı. Canlı ve dinamik onbinlerce kişi Abdullah Öcalan’ın posterleri de dahil Almanya tarafından bir süre önce yasaklanan PKK, YPG, YPJ bayraklarını taşıdı.

genc-buyuk

ANF Images
Yürüyüş kollarının Newroz alanına ulaşması ile başlayan kutlamalara katılıma Kürt gençler damgasını vurdu.

NAV-DEM tarafından organize edilen Newroz’da yapılan konuşmalarda Şengal’e yapılan saldırılar, Erdoğan diktatörlüğüne karşı mücadele ve Almanya’nın yasakları damgasını vurdu.  TDH’dan bir çok örgütün bayrak ve standlarıyla yer aldığı kutlamalarda TİKB’nin de standıyla yer aldığı görüldü.

x

Tevgera Jinên Azad li Ewropa ve Yekitiya Jinên Kurdistanê li Almanya adına Münevver Azizoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Kamuran Yüksek, KNK Eş Başkanı Rêbwar Reşîd alanda birer konuşma yapatı. Ayrıca Avrupa “Hayır” platformu adına da konuşma yapıldı.

Cîwanên Azad da adına okunan mesajda ise Newroz direniş ve serhildan olduğu vurgusu yapılarak, bütün gençleri Çiyager ruhuyla mücadeleye etme çağrısında bulunuldu.

“AKP’yi sandığa gömeceğiz” 

Coşkunun ve temponun düşmediği kutlamalarda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Kamuran Yüksek’in sahneye çıkması zılgıt ve sloganlarla karşılandı.  Yüksek AKP ve Türk devletinin baskılarına vurgu yaparken, Türkiye halkları Erdoğan’ın kurmak istediği tek adamlık sistemine ‘Hayır’ diyor. Şu anda ‘Hayır’ oyları ‘Evet’ oylarının çok çok üzerindedir dedi. konuşmanın devamında ise;

“Kentlerimiz yıkıldı, binlerce arkadaşımız zindana atıldı. Ama buna rağmen bugün bütün dünya görüyor ki, dimdik ayakta ve özgürlük mücadelemizi sürdürüyoruz. Ölüm, zindan ve her türlü baskıya rağmen diz çözmedik. ‘An azadi an azadi’ şiarıyla bu halk mutlaka özgürlüğüne kavuşacak, diyoruz. Bu yıl bütün Kürtler, Rojava ile birlikte statüye kavuşacak bir yıl olacaktır. Ve aynı zamanda AKP faşizminin 16 Nisan’da sandığa gömülecek bir yıl olacak” diye konuştu.

manset

Ayrıca Mehmet Akbaş, Cevat Mervanî, TEV-ÇAND Çocuk Korosu, Nûarin, Koma Newa Kurd, Tahsîn Xidir gibi sanatçılar sahne alarak birer konser verdi.

 

Daha fazlası

İlgili

Close