DÜNYAManşet

Fransa: Polis saldırısı ve direniş

Havaalanı projesine karşı kurulan kampa polis saldırsı 2. gününde sürerken direniş ve protestolar da devam ediyor

HABER MERKEZİ-Demiryolu işçileri, Air France çalışanları gibi emekçi kesimlerin grevleriyle, üniversite gençliğinin boykot ve eylemleriyle sarsılan Fransa’da mücadelenin bir başka cephesinde de çatışmalar yaşanıyor.

Nantes kentinde havaalanı projesine karşı verdikleri mücadele ile bilinen ZAD direnişçilerinin kampına 2 bin 500 polis ve jandarma tarafından yapılan tahliye saldırısı 2. gününde sürerken direniş ve protestolar da devam ediyor.

zad direnişzad direniş

Ülkenin çeşitli şehirlerinde yapılan protesto gösterilerine polisin saldırısı snucunda çatışmalar yaşandı.

Öte yandan, Pazartesi başlayan ve bugün devam eden saldırıda polis, direnişçilerin kaldığı yapıları tümüyle yıktı. Buna karşı 350 kişinin direnişi sürerken, direnişçiler “Yıkılanları yine kurarız!” diyerek mücadelenin devam ettirileceği mesajını verdiler.

zad direniş

Nantes kentinin Notre-Dame-des-Landes semtinde dün sabah erken saatlerinde polis ve jandarmanın yanı sıra çok sayıda iş makinesi ile ZAD kampına saldırı yapıldı. Direnişçiler, Fransa devletinin havaalanı projesi adı altında gerçekleştirecek doğa-çevre talanına karşı gösterdikleri direnişlerin kazanımla sonuçlanmasının ardından orada kalmaya başlamışlardı.

Etiketler
Daha fazlası
Close