GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Fransa’da 5 Aralık’ta genel grev var

Bir çok alandan işçiler, hükümetin “emeklilik reformu” planını protesto edecek

HABER MERKEZİ– Fransa’da demiryolu ve toplu taşıma işçileri, havaalanı çalışanları, posta işçileri ve kamu emekçileri, hükümetin “emekli aylığı reform” planlarını protesto etmek için greve çıkacak.

“Connexionfrance.com” internet gazetesinde yer alan habere göre, 5 Aralık’ta yapılacak genel greve katılacak olan 11 havayolu sendikası, “Fransa Havayolu çalışanlarını mevcut emeklilik rejimini savunmaya ve daha çok çalışıp daha az kazanma” anlayışını reddetmeye çağırdı.

Demiryolu işçilerinin örgütlü olduğu sendikalar ise, hükümetin, taleplerini dikkate almaması durumunda yılbaşında da devam edecek bir “süresiz grev”in gündeme gelebileceğini belirtti.

Sendikalar, hükümetin emeklilik sisteminde büyük tahribatlar dayatmak istediğine dikkat çekti. 5 Aralık’ta Paris ve ülke genelinde yapılacak emeklilik reformu karşıtı grev çağrısına havayollarında işçileri temsil eden, Alter, CFE-CGC, CFTC, CGT, FO, SNGAF, SNPNC, SUD aérien, Unac, Unsa aérien ve Unsa PNC sendikaları katıldı.

Eğitim emekçileri sendikalarının yanı sıra sağlık, postane, itfaiye, elektrik kurumu gibi sektörlerde de greve gidilecek. Bir yıldan fazladır sokaklarda olan Sarı Yeleklileri temsil eden Meclislerin Meclisi de greve katılacaklarını duyurdu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close