KADINManşet

Fransa’da bir hafta içinde beş kadın cinayeti

Fransa kadın cinayetlerinde başı çeken ülkelerden olmayı sürdürüyor

Bir hafta içinde beş kadın, 2022 yılı başından beri 50 kadın cinayetiyle bu durum katlanarak sürüyor. Fransa nerdeyse her güne bir kadın cinayeti sığdıran bir ülke haline geldi. 1 Mayıs’ta 36 yaşındaki beş çocuk annesi bir kadın çocuklarının gözleri önünde eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Hemen ertesi gün 40 yaşındaki bir kadın erkek arkadaşı tarafından, 3 Mayıs’ta 31 yaşındaki Liza yine erkek arkadaşının darbeleriyle katledildi.

Dört Mayıs’ta ise iki çocuk annesi eski ortağı tarafından öldürüldü. Yedi Mayıs Cumartesi gecesi 26 yaşındaki kadının cesedi bulundu ve cinayeti eski eşi üstlendi. En son 8 Mayıs Pazar günü karantinadaki bir kadın evinin önünde bıçaklanarak öldürüldü.

2022 yılında 50. kadın cinayeti

Fransa yılın ilk gününde işlenen üç kadın cinayeti ile sarsılmıştı. Bıçağın kemiğe dayandığı ülkenin her yerinden “Kadına yönelik şiddet uygulayanlara ve kadın cinayeti işleyenlere verilen cezaların artırılması” çığlıkları daha gür yükselmeye başladı.

Yılın ilk günü ülkenin kuzeydoğusundaki Labry’de ev içi şiddet ihbarına giden polis ekipleri, 56 yaşındaki bir kadının göğsünden bıçaklanarak öldürüldüğünü görmüştü. Eşi, bir tartışmanın ardından kadını öldürdüğünü kabul etti.

Aynı gün batıdaki Saumur’un yakınlarında 28 yaşındaki bir kadın asker, bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu. Kendisi de asker olan 21 yaşındaki Alexandra Verron, olayla ilgili gözaltına alındı.

Nice’de bir arabanın bagajında 45 yaşındaki bir kadının cesedi 2 Ocak’ta bulundu. Yetkililer, kadının boğularak öldürüldüğünü söyledi. Kadının 60 yaşındaki eski kocası hakkında cinayetten soruşturma başlatıldı.

Kadınlar evde, işyerinde, sokakta, heryerde erkekler tarafından katledilmeye devam ediyor. 8 mayıs ta gerçekleşen son cinayet 2022 yılından bu yana Fransa’da işlenen 50. kadın cinayetidir.

Sayının korkunçluğunun da gösterdiği gibi, Avrupa devletlerinin sahte çözümlerinin çözüm olmadığı, her türlü yöntem ve araçla cinayetleri durduracak olanın sadece ve sadece enternasyonal kadın mücadelesi olduğu gerçeği önümüzde duruyor.

Daha fazlası

İlgili

Close