GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Fransa’da genel grev sürüyor

Yüz binlerce emekçinin sokağa çıktığı Cumartesi günü binlerce kamyon-tır şoförü otoyollarda blokaj eylemi yaptı

HABER MERKEZİ– Fransa’da genel gev üçüncü gününde sürüyor. Son yılların ülke çapındaki en büyük grevi nedeniyle kapitalist hayat felç oldu; öfkeli kamu emekçileri, bir çok alandan işçiler, “emeklilik reformu” planını protesto etti. Grevden dolayı okullar kapandı ve toplu taşıma araçları durma noktasına geldi.

Yüz binlerce emekçinin, gencin, sarı yelekllilerin sokağa çıktığı bugün (Cumartesi günü) binlerce kamyon-tır şoförü otoyollarda blokaj eylemi yaptı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin, emeklilik sürelerini uzatan ve maaşları düşüren “emeklilik reformu” planına karşı işçi ve emekçiler, Perşembe gününden beri, 1995’ten bu yana görülen en büyük genel grevini gerçekleştiriyorlar.

Genel greve destek veren Sarı Yelekliler ise bugün 56. kez sokaktalar. Öte yandan, sendikalar, önümüzdeki Salı günü ülke çapında yine kitlesel biçimde sokaklarda olacaklarnı duyurdular.

Binlerce kamyon-tır şoförü, Fransa genelinde otoyolları kapattı

fransa genel grev

Blokaj eylemlerinin çoğunluğu ülkenin güneydoğusunda gerçekleştirildi. Eylemden, A8 otoyolu, Toulouse, Marsilya ve Aix-en-Provence (Bouches-du-Rhône) çevresindeki yollar etkilenmiş durumda.

2020 bütçesi, dizel yakıtta litre başına iki yüzde artış öngörüyor. Ulaştırma sektöründeki en büyük üçüncü sendika olan OTRE (Avrupa Nakliye Taşıyıcıları Örgütü) Cumartesi günü otoyolları kapatmaya çağırmıştı.

OTRE yaptığı açıklamada, verginin kümülatif etkisinin, sürücüleri yıllık 800 Euro ek harcamaya zorlayacağını söyledi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close