GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Fransa’da genel grev: Yüz binler alanlara aktı

Fransa’da işçiler, emekçiler, öğrenciler sokaklara çıkarak “emeklilik reformu”na karşı süresiz genel grev başlattı

HABER MERKEZİ– Fransa’da, çok sayıda sektörden işçi ve emelçiler, bugün itibarıyla Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı.

Ülke tarihinin en büyüklerinden biri olarak nitelendirilen greve katılımın çok yüksek olduğu belirtildi.

Paris, Nantes, Rennes gibi kentlerde polisin eylemcilere biber gazı ve sis bombalarıyla saldırdığı, .ok sayda gözaltının olduğu aktarıldı.

Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları iş bıraktı. Ülke genelindeki okulların yüzde 65’inde eğitime ara verildi. Paris’te 16 metro hattının 11’i hizmet vermezken, 5’inde aksamalar yaşandı. Hızlı tren seferlerinin yüzde 90’ı, diğer tren seferlerinin yüzde 97’si yapılmadı. Air France’ın ülkedeki uçuşlarının yüzde 30’u iptal edildi.

Öte yandan başta başkent Paris olmak üzere milyonlarca işçi, emekçi ve öğrenci sokaklara çıkarak hükümeti protesto etti. Grev kapsamında yapılan eylemler, ülkenin en büyük işçi sendikası Genel İşçi Konfederasyonu başta olmak üzere çok sayıda işçi ve polis sendikasının yanı sıra “Sarı Yelekliler” tarafından da desteklendi.

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close