KADINManşet

Fransa’da kürtaj hakkı anayasaya girdi

Dünya çapında kadın mücadelesinin taleplerinden biri kürtaj hakkı burjuva hükümetlere geri adım attırıyor.

Fransa’da kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesine ilişkin yasa tasarısı Pazartesi günü parlamentodan geçti. Böylece, Fransa kürtaj hakkını anayasal güvence altına alan ilk ülke oldu.

Kadınların kitlesel mücadelesinin bir sonucu olarak anayasaya geçirilen kürtaj hakkı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve burjuva partilerin milletvekilleri tarafından kendi bahşettikleri bir şeymiş gibi şova dönüştürüldü. Oysa yasanın görüşülmesi sırasında dahi kadınlar onaylanması için başkent Paris’te sokaklardaydılar.

Anayasada değişiklik öngördüğü için Kongre’de oylamaya sunulan tasarı, Versailles Sarayı’nda toplanan parlamentonun iki kanadının özel oturumunda 780 “evet” oyuna karşılık 72 “hayır” oyuyla kabul edildi. Tasarının kabul edilmesi için beşte üç çoğunluğun oyu gerekiyordu. Fransa’da 49 yıldır sözde yasal olan kürtaj hakkı anayasada da yer almış oldu.

Tasarının parlamentodan geçmesinin ardından milletvekilleri kararı alkışlarla kutladı. Eyfel Kulesi ışıklandırılarak, kuleye “Benim Bedenim, Benim Kararım” yazısı yansıtıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şovu daha da ileri taşıyarak yasaya “Fransız gururu” diyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yeni yasayı kutlamak için Paris’te özel bir tören düzenleneceğini belirtti.

Gerçekte ise kadınların mücadelesinin vuruşları, tek tek ülkelerde kazanımlar elde ederek burjuva yasalarında, anayasalarında gedikler açıyor. Avrupa ülkelerinin İstanbul Sözleşmesi’ni tümden imzalaması, Almanya’nın diğer eyaletlerde de talep edilen şimdilik Berlin Eyaleti’nde 8 Mart’ın resmi tatil olması, Fransa’da kürtaj hakkının anayasal güvenceye kavuşturulması mücadelenin mütevazı kazanımlarından bazıları.

Daha fazlası

İlgili

Close