DÜNYA

Fransa’da öfke 1 Mayıs’a da yansıyacak

lyon gösteriFransa’da önümüzdeki hafta Ulusal Meclis’e gelecek yeni Çalışma Yasası’na karşı öfkenin damgasını 1 Mayıs gösterilerine de vurması bekleniyor. Çalışma yasa tasarısına gösterilen tepkiler, Mart ayından bu yana kitlesel gösterilerle sürüyor.

En son yedinci düzenlenen ülke çapındaki eylemlere CGT‘ye göre 500 bini aşkın kişi katılmış, onlarca kentte polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanmış, onlarca kişi gözaltına alınmış, birçok kişi de yaralanmıştı. Çalışma yasa tasarısına gösterilen tepkiler, Mart ayından bu yana kitlesel gösterilerle sürüyor.

mart ayi fransa

Beşyüz bin kişi “Bir avuç holigan” mı?

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, protesto gösterilerini organize edenleri “bu bir avuç holiganın aşırılıklarını kınamaya” çağırma manevraları işçi ve emekçilere saldırganlıkta sınır tanımayan yasaya öfkeyi daha da büyütüyor.

Zira bu çağrı yasanın saldırgan niteliğini perdeleyemiyor. Yasa tasarısı, işçileri işten çıkarılmaya karşı koruyan bazı güvenceleri kaldırması, işverenleri işe insan alma ve atma konusunda daha rahat davranmaya teşvik etmesi, tatil, dinlenme vb. hakları tırpanlaması gibi içeriğinden kaynaklı çalışma bakanına hiç kimse kulak asmıyor.

Her ne kadar hükümet tarafından kronik işsizliği düşürmeye yönelik bir önlemmiş gibi sunulsa da, göstericiler var olan haklara dönük saldırganlığın boyutundan dolayı yüzbinlerle sokaklardalar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close