DÜNYAManşet

Fransa’da “Öfkeli sağlıkçılar” yeniden eylemdeydi

Fransa’da emekçiler “Öfkeli sağlıkçılar” (soignants en colere) sloganıyla Fransa’nın bir çok kentinde yine sokaktaydı

Yeni tip koronavirüs salgınıyla en çok cebelleşen Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa’da sağlık emekçileri kamu hastanelerine daha fazla bütçe ayrılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle bir kez daha sokaklara döküldü. Öfkeli sağlıkçılar (soignants en colere) sloganıyla Fransa’nın bir çok kentinde düzenlenen eylemlere binlerce sağlık emekçisi katıldı.

Paris’in Port-Royal Mahallesi’nde toplanan doktor, hemşire ve hasta bakıcılar, Sağlık Bakanlığına yürüdü. Çalışma koşullarının kötülüğüne ve malzeme eksikliğine tepki gösteren sağlık çalışanları Sağlık Bakanı Olivier Véran’ı hedef alan sloganlar attı, ücretlerinde iyileşmeye gidilmesini ve sağlığa daha fazla bütçe ayrılmasını istediler.

Solidaires ve Genel İş Konfederasyonu (CGT) başta olmak üzere çok sayıda sendika tarafından çağrısı yapılan eyleme, Sarı Yelekliler de destek verdi. Eylem yoğun polis ve jandarma ablukası altında gerçekleştirildi.

Sağlık emekçileri tarafından Toulouse, Bordeaux, Strazburg, Lyon, Dijon, Montpellier ve Nantes gibi kentlerde de eylemler düzenlendi.

“Laf değil çözüm istiyoruz”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hastanelerle ilgili yaptığı açıklamada yaşanan sorunların yeni değil, yılların birikimi olduğunu belirtti. Macron’un sağlık sorunlarının üzerine eğileceklerini söylemesinin lafta kaldığını  belirten sağlık çalışanları, çalışma şartlarına çözüm bulunmasını istedi.

Sağlık çalışanları yaptıkları açıklamada, “Son haftalarda sokağa iniyoruz sesimizi duyurabilmek için. Hastanelerde imkanların iyileştirilmesi için hükümetin acil adımlar atmasını bekliyoruz. Ama hükümetten beklediğimiz ilgiyi yeterli şekilde bulmuş değiliz. Gerekli adımlar atılmadığı sürece biz sağlıkçılar olarak sokağa inmeye devam edeceğiz” dediler.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri olaysız sona erdi.

İki hafta önce de ülke genelinde eylemler yapan sağlık çalışanları, 1 yıldan fazla süredir hastanelerde imkanların yetersizliği ve kötü çalışma koşulları nedeniyle hükümetten acil eylem planı bekliyor.

Daha fazlası

İlgili

Close