DÜNYAGREV HABERLERİManşet

Fransa’da öğretmenler yeniden grev dedi

Fransa’nın birçok şehrinde öğretmenler yeniden grev dedi

HABER MERKEZİ- Fransa’nın birçok şehrinde öğretmenler eğitim alanındaki yasa tasarılarını protesto etmek için yeniden grev dedi, alanlara çıktı.

Grev nedeniyle başkent Paris’te 230 okulun grev nedeniyle kapalı olduğu basına yanıyan bilgiler arasında. Ulusal Üniteler Öğretmenler Birliği Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre Paris’te öğretmenlerin yüzde 70’i greve katıldı.

Kamu hizmeti projesinin öğretmen sayısının 2022‘ye kadar 120 bine azaltma hedefi olduğunu dile getiren öğretmenler Paris’te Cumhuriyet meydanında Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’e ve yasa tasarısına karşı eylem düzenledi.

Macron hükümetinin projesine alet olmak istemeyen öğretmen ve öğrenciler haftalardır sayısız boykot ve eylem düzenledi. Tasarıya göre küçük köy okulları “kolejleri birleştirme” amacı doğrultusunda kapatılacak, zorunlu eğitime başlama yaşı 6’dan 3’e indirilecek, lise sistemi alan eğitimlerine dayandırılarak baştan aşağı yeniden düzenlenecek.

Bütün bu değişimlerin özel okulların yararına yapıldığı ve binlerce öğretmeni işsiz bırakacağı bilinen tasarıya tepkiler ise katlanarak büyüyor.

Daha fazlası

İlgili

Close