KADINManşet

Fransa’nın Strasbourg şehrinde katledilen Yasemin Çetindağ için eylem

2 Ocak 2021 tarihinde, Fransa’nın Strasbourg şehrinde yüzlerce kişi Yasemin Çetindağ için buluştu.

Yasemin Çetindağ, 23 Aralık 2020 tarihinde eski eşi tarafından dört çocuğunun gözü önünde vahşice katledildi. Yasemin Çetindağ’ın cesedi, polisler tarafından 28 Aralık 2020 tarihinde, katil koca ve bir arkadaşının yardımıyla gömüldüğü Vendenhaim ormanında bulundu. Vahşice yapılan bu katliama karşı Kürt Kadın Hareketi ve Feministlerin insiyatifiyle bir eylem gerçekleşti. Eyleme; Kürtler, Feministler, Devrimciler, Aleviler, Fransızlar, Yasemin’in komşuları, arkadaşları, dostları katıldılar. Yasemin’in şahsında, eşleri, eski eşleri, sevgilileri, tarafından katledilen kadınların sesi olmak, katilleri ve katilleri üreten bu sistemi lanetlemek, katliamların son bulması için buluşuldu.

Sırasıyla söz alanlar, katliamların son bulması için dayanışmanın önemine vurgu yaptılar. Yasemin’in kızkardeşi de söz alarak, ”Bu gün burada sadece kız kardeşim için değil, eşleri tarafından eziyet görmüş, şidete uğramış, öldürülmüş tüm kadınlar için buradayım” dedi.

Eylemde, Strasbourg’da 27 Aralık’ta babası tarafından uykusunda boğularak öldürülen yedi yaşındaki küçük kız çocuğu da anıldı.

Kadına ve çocuklara yönelik katliamların kınandığı eylemde, bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Jin jiyan Azadi, Kadın, Yaşam Özgürlük, Artık sesi olmayanların sesiyiz, Bütün dünyanın kadınlarıyla dayanışmaya sloganları atıldı. Afişlerde; “Babam annemi öldürdü, şikayette bulundu ama öldü”, ”Ölenleri saymak canımıza yetti” yazılıydı.

Söz bitti eylem zamanı

Eylemde göz göze geldiklerimiz, ”Nasıl olabilir böyle bir vahşet?” sorusuna cevap arıyorlardı. Nasıl kıyılır bu insanlara?! Her biri bir hayat, her biri anne, kardeş, eş, sevgili. Her birinin hayaleri vardı yarım kalan. Gözler yaşlı, öfkeli. Anlıyoruz birbirimizi bakışlarımızdan. Artık söz bitti, söylenecek hiç bir şey yok! En iyi yanıt;

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!

BÜTÜN DÜNYANIN KADINLARI BİRLEŞİN!

Daha fazlası

İlgili

Close