DÜNYA

Fransız Guyana’sında grev ve blokaj

Fransa’nın denizaşırı topraklarından Guyana’da, Paris hükümeti tarafından ihmal edildiklerini savunan sendikalar sınırsız genel grev kararı aldı.

İşsizlik ve yüksek suç oranlarına tepki gösteren 37 sendikanın grevi, henüz ilk gününde Fransız Guyanası’nda hayatı felç etti. İşsizliğin yüzde 22’ye çıktığı Guyana’da halkın yaklaşık yüzde 15’inin temiz içecek suya erişimi bulunmuyor.

Başkent Cayenne sakinleri, birçok benzin istasyonuna güvenlik güçlerinin ihtiyacı için geçici olarak el konulmasından dolayı akaryakıt bulmakta zorluk çektiklerini belirtiyor.

Eylemlerde ön planda yer alan ve kendilerini “Les 500 Frères” (500 kardeş) olarak isimlendiren siyah maskeli grup, isyancı milis olduklarına dair iddiaları reddediyor.

Sürekli yetkililerle irtibat halinde olduklarını belirten grup üyeleri, silahlarının bulunmadığına dikkat çekiyor.

Paris’ten gelen heyetle görüşmeyi kabul etmeyen eylemciler, ilgili bakanları beklediklerini açıkladı:

“Guyana halkı başbakanın yanı sıra, içişleri, adalet, ekonomi, sağlık ve maliye bakanlarını acil olarak buraya bekliyor. Bakanlara selamımızı iletin ve buraya gelmelerini söyleyin.”

Önümüzdeki günlerde bakanlardan oluşan bir heyetin Fransız Guyanası’na gitmesi bekleniyor.

Diğer yandan, Güney Amerika kıtasındaki Guyana’da bulunan Avrupa Uzay Ajansı üssü, grevlerden dolayı Ariane roketinin fırlatılmasını erteledi.

Euronews

Daha fazlası

İlgili

Close