DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Afrika: Tarım işçileri de genel grevde yer aldı

Bir günlük yapılan genel grev kentlerle sınırlı değildi; ayrımcılığa ve düşük ücretlere isyan eden tarım işçileri de katıldı

HABER MERKEZİ– Güney Afrika’da binlerce otobüs şoförünün grevi sürerken, geçtiğimiz Çarşamba günü sınıfın diğer pek çok bölüğünün katılımıyla büyüyerek bir günlük genel greve dönüşen ‘asgari ücret’ isyanı sadece ülkenin kentleriyle sınırlı değildi. Irkçı ayrımcılığa ve düşük ücretlere karşı çıkan tarım işçileri de iş bıraktılar.

Thedawn.org’un aktardığına göre, tarımsal plantasyonların yoğun olduğu “Western Cape” eyaletinde binlerce tarım işçisi yürüyüş gerçekleştirdi.

Hükümetin dayattığı saat başı 20 R (yaklaşık 1,62 dolar) olan asgari ücret, tarım işçileri için 16 R olarak belirlendi.

Buna tepki gösteren tarım işçileri “Şu anda saat ücreti olarak 16 R alıyoruz. Beyaz ‘yöneticiler’ ise 8,600 R alıyor. Biz ömür boyu çalışsak bunu kazanamayız. Irkçı ve ayrımcı uygulamaları reddediyoruz” diyorlar. Kölece çalışmaya isyan eden işçiler berbat barınma koşullarından bıkmış durumdalar. Diğer taraftan temel sosyal haklardan yoksun olan işçilerin örgütlenmelerinin önüne engeller çıkarılıyor. Ülke genelinde yüzde 30 civarında olan sendikalaşma oranı tarım işçileri açısından yüzde 3-5 aralığında.

Greve yüzbinler katılmıştı

Çarşamba günü sınıfın çeşitli bölüklerinin katıldığı greve yüzbinlerce işçi katılmıştı. 800 bin üyeli SAFTU, metal ve otomotiv sektöründe 340 bin üyesi bulunan NUMSA gibi büyük sendikalar grevde yer aldılar.

Aylık asgari ücretin 12 bin R (yaklaşık 972 dolar) olması gerektiğini savunan ve “Bundan asla geri adım atmayacağız” diyen sendikalar “Düşük ücretlerin ırkçı ayrımcı uygulamalardan bağımsız olmadığını” belirtiyorlar.

güney afrika asgari ücret isyanı

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close