DÜNYAManşet

Gözaltı ve baskılar birleşik mücadelemizi engelleyemez!

Bu gün sabah saatlerinde İstanbul ve İzmir’de ESP, SMF, Partizan, SKM, Suruç Aileleri İnisiyatifi , Birleşik İşçi Hareketi (BİH) üyelerinin gözaltına alınması Stuttgart, Köln ve Paris kentlerinde protesto edildi.

Köln’de Mülheim Wienerplatz’da,Stuttgart Schlossplatz’da yapılan eylemler Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı ile yapıldı. Eylemler yarın Londra ve diğer Avrupa kentlerinde de yapılacak. Eylemlerde de okunan ADGB’nin açıklamasını yayınlıyoruz:

Toplumsal mücadele dinamikleri hemen her gün faşist saray rejiminin saldırılarına karşı dişe diş bir mücadele yürütüyor. Faşist rejim bir yandan Güney Kürdistan’a ve Rojava’ya yönelik hava saldırıları ve işgal girişimleri ile asker yığarken, bir yandan da Türkiye ve Kuzey Kurdistan’da baskı, gözaltı ve tutuklama saldırılarını artırarak sürdürüyor.

Gün geçmiyorki, siyasi soykırım operasyonlarına bir yenisi eklenmesin. Hemen her gün örgütlü mücadele güçlerine bir sürek avına dönüştürülmüş operasyonlar gerçekleştiriliyor.

27 Şubat günü sabah saatlerinde İstanbul ve İzmir’de yine işkenceli gözaltı operasyonları gerçekleştirildi. Faşist saray rejiminin kolluk kuvvetleri kapıları kırarak, işkence uygulayarak onlarca devrimciyi, sosyalisti gözaltına aldı. Etkin Haber Ajansı yazı işleri müdürü ve İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK üyesi Mehmet Acettin, SKM Sözcüsü Tanya Kara ve meclis üyeleri Ezgi Gürbüz, Hacer Elçin, ESP PM üyeleri Ali Haydar Keleş, Uğur Ok, Ceylan Yayınları emekçisi Hüseyin Gültepe, DEM Parti PM üyesi Sıtkı Güngör, BİH sözcüsü Meliha Kayacı başta olmak üzere çok sayıda sosyalist işkence yapılarak gözaltına alındı.

Aynı operasyon kapsamında DEM Parti milletvekili Çiçek Otlu’nun evine kapısı kırılarak girildi. Evi talan eden polis, dokunulmazlığı olan bir milletvekilinin evine izinsiz girerek kendi hukuğunu çiğneme pervasızlığını göstermiştir.

Yine 27 Şubat günü Partizan okuru İbrahim Hakkı Eren ve SMF Dönem Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve SMF üyesi Metin Keleş’te evleri basılarak gözaltına alındılar.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve 31 Mart yerel seçimleri öncesinde gerçekleşen gözaltı saldırıları çok açık ki, kadınların mücadele iradesini kırmayı amaçlamakta, seçim çalışmalarını engellemeyi hedeflemektedir. Birleşik mücadelemizin eylemci-militan dinamiğine boyun eğdirme çabasıdır.

Bizler büyük mücadelelerin içerisinden geçerek birleşik eylem gücümüzü büyüttük. Hiç bir saldırı ve faşist kuşatma bizi engelleyemedi. Dün nasılsa, bugünde öyle… Haklı ve onurlu mücadelemiz faşizmin tüm saldırılarını boşa çıkaracaktır.

Gözaltılar serbest bırakılsın!

Biz kazanacağız!

ADGB

Daha fazlası

İlgili

Close