DÜNYA

Grev zamanı

grev11 Almanya’da hafta başından beri süren, Almanya Hizmet Sendikası Verdi‘nin örgütlediği , havaalanları, toplu taşıma araçları, hastaneler, ana okulları, devlet daireleri, temizlik, itfaiye, havuzlar vb. alanları kapsayan uyarı grevi  devam ediyor. Grev yaklaşık 2 milyon kamu emekçisinin geleceğini ilgilendiriyor.  En son dün 6 havaalanında yer hizmetlerinde de bir günlük uyarı grevi yapılmıştı.

Frankfurt Havaalanı: %80 Katılım

Frankfurt, Münih, Düsseldorf, Köln-Bonn, Dortmund ve Hannover havalimanlarında, onbinlerce yolcuyu etkileyen eylem nedeniyle yaklaşık 900 uçuş iptal edilmişti. Frankfurt havalimanına, itfaiye aracıyla gelen ve burdan işçilere seslenen Verdi Başkanı Frank Bsirske, “Kamu bütçesinde rekor bir artış varken, çalışanlara ücretlerde reel kayıp dayatılıyor” diye konuştu.

 Verdi, GEW (Eğitim ve Bilim Sendikası) ve Alman Memurlar Birliği (DBB) masanın bir yanında, karşı tarafta ise, (VKA) Kamu İşverenleri Örgütü yer alıyor. İşveren örgütüyle 3. tur görüşmeler, Almanya’nın Potsdam kentinde bugün ve yarın sürecek. Sendikanın talepleri, %6 ücret artışı, meslek eğitimi gören gençlere kadro verilmesi ve ayda 100 euroluk ücret artışı, ek emeklilik haklarında kesintiye gidilmemesi, sözleşmeli çalışmanın kısıtlanmasına yönelik düzenlemeler ve toplu sözleşme kararlarının memurlara da eş zamanlı uygulanması. İşveren örgütü ise, önümüzdeki iki yıl için %3 artış öneriyor.
 grev13
 Stuttgart’da 2 bin Emekçi alanlardaydı
 Hafta başı ise (25 Nisan), Stuttgart’ta tam gün uyarı grevi yapıldı. Sabah 3’te otobüs ve tramvayların garaja çekilmesiyle başlayan grev, 11.00’de önce tren garından yürüyüşe, sonra da Marktplatz’da mitinge dönüştürüldü. Yaklaşık 2 bin kişilik mitingte, gençlerin ve kadınların katılımı öne çıktı.
 120 çocuk yuvası kapalı kalırken, 260 otobüs ve 175 tramvay garajda kaldı. Otobüs şoförleri, hemşireler, ana okulu öğretmenleri, temizlik işçileri, polisler… Hepsi alanlardaydı. Stuttgart Verdi Başkanı Cuno Hägele, “Anlaşmaya varilmazsa, grevlere devam edileceğini” söyledi.
 Böblingen, Ludwigsburg ve Rems-Murr bölgelerinde de eylemler yapıldı. Stuttgart’ta 170 yerde, 50 km’lik kuyruklar oluştu. Taksiciler, trafik sıkışıklığından dolayı işlere yetişemedi ve beklendiği kadar iş yapamadı. Özel araba sürücülerinin, yayaları almak yerine gene yalnız sürdükleri görüldü.
 Verdi ise gücü olduğu halde, tüm eyaletlerde aynı anda greve çıkmak yerine, günlere yayılmış parça parça grevleri tercih ediyor. Böylece eylemlerin yaptırım gücünü azaltıyor ve sonuç almayı zorlaştırıyor. Fakat Potsdam’daki görüşmelerden sonuç çıkmazsa, grevler yine bilindiği gibi sürecek görünüyor.
Daha fazlası

İlgili

Close