Manşet

HDP’ye yönelik silahlı saldırı Avrupa’da protesto ediliyor..

HDP İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek için Avrupa kentlerinde sokağa çıkıldı

Köln

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yapılan silahlı saldırı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesi Avrupa kentlerinde protesto edildi.

Almanya’nın Köln kentinde saat 19’da Mülheim-Wiener Platz’da protesto mitingi düzenlendi.

Almanca, Türkçe ve Kürtçe „Deniz Poyraz ölümsüzdür“ „Şehitler ölümsüzdür“ „Faşizme karşı omuz omuza“ gibi sloganların atıldığı eylemde yapılan konuşmalarda Türk devleti, AKP-MHP iktidarı ve faşist saldırılar teşhir edildi, HDP ile dayanışma ve ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

Hamburg

Hamburg’un Sternschanze semtinde bugün İzmir HDP bürosuna yapılan faşist saldırıya ve Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin saat 18.30 da eylem yapıldı. Yaklaşık yüz kişi eyleme HDP bayraklarıyla katıldı.

Frankfurt

Kürt Kadın HareketiNin çağrısıyla gerçekleştirilen eylemde sık sık “Katil Erdogan”, “Kadın Katili Erdogan”, “Kirli ellerinizi HDP’den çekin” ve “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Poyraz şahsında devrim mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan eylemde, HDP’nin her yerde ve her koşulda sahiplenme vurgusu yapıldı.

Bremen

Almanya’nın Bremen kentindeki eylemin çağrısını Avrupa Kadın Dayanışması yaptı.

Bremen Eyaleti Parlamentosu önünde bir araya gelen eylemciler “Failler belli, Soylu, Erdoğan, Bahçeli, Şer odağıdır” pankartı açtı.

Türk devletini ve faşist saldırıyı teşhir eden açıklamanın ardından bekleyişini sürdüren kitleye faşist bir grup saldırdı. ANF’nin haberine göre, iki eylemci aldığı darbeler sonucu yaralandı.

Paris

Strasbourg St. Denis Kemer önünde düzenlenen eylemde sık sık “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan açıklamanın ardından ACTİT adına yapılan konuşmada “Deniz Poyraz’ın katilleri biliyoruz, bu katillerin hesabını ortak mücadele ile vereceğiz” denildi.

Daha fazlası

İlgili

Close