DÜNYAManşet

Hindistan’da 19 bin ambulans çalışanı greve gitti

HABER MERKEZİ-Hindistan’da 19 bin ambulans çalışanı koruyucu ekipman talebiyle greve gitti

Hindistan
’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletindeki binlerce ambulans çalışanının, ödenmemiş maaşlarının ödenmesi ve salgın karşısında koruyucu ekipmanların tedarik edilmesi talebiyle salı günü öğleden sonra iş bıraktığı basına yansıyan haberler arasında.

Bu haberlere göre; 102 ve 108 acil durum ambulans hizmetinde çalışan acil durum personellerinin, yardımcılarının ve sürücülerinin de dahil olduğu yaklaşık 19 bin çalışan, 4 bin 700 ambulansın operasyonunu durdurarak greve katıldı.

Grevin başlamasının ardından grevi örgütleyen sendika olan Ambulans Çalışanları Derneği (AAW), eyalet yönetimi ile gerçekleştirilen görüşme sonrası eylemi sona erdirdi. Hindistan’da ambulans çalışanları, normal şartlar altında dahi neredeyse tüm temel haklarından mahrum olan on milyonlarca sözleşmeli çalışan arasında yer alıyor.

Uttar Pradesh’deki ambulans çalışanları, şirketlerinin birkaç ay boyunca maaşlarını geciktirmesi gibi bir dizi olay nedeniyle daha önce de greve gitmişti. Çalışanlar şu an ise tehlikeli şartlar altında çalışmaya zorlandıklarını, onları çalıştıran GVK-EMRI ve işe alan eyalet yönetiminin, işçilerin hayatları söz konusu olduğunda tam bir umursamazlık sergiledikleri söylüyor.

Hükümet talepleri redetti
Çalışanlar, sendika yetkilileri aracılığıyla, özel şirkete “Tıpkı doktorlara sağlananlar gibi güvenlik ekipmanları” talep ettiklerini ifade eden bir mektup gönderdiler. Ancak herhangi bir yanıt alamadılar. Çalışanlar, sağcı hükümetten kendi adlarına müdahalede bulunmalarını istedikten sonra hükümet bu talebi reddetti ve çalışanların doğrudan özel şirketle görüşmesi gerektiğini belirtti; “Eyalet hükümeti bu konuda yardım sağlayamaz” denildi.

Hindistan’ın sağlık sistemi genel olarak da kötü. Özellikle Uttar Pradesh’te iyi bir durumda değil. Hem merkez hem de eyalet düzeyindeki yönetimler tarafından sağlık sistemine ayrılan bütçe ise son derece yetersiz.

Daha fazlası

İlgili

Close