İŞÇİ SINIFI

İran: Sendikacı Rıza Şahabi Tekrar açlık grevinde

Tahran ve Banliyöleri Otobüs Şirketi (Vahed Şirketi) İşçileri Sendikasının yöneticilerinden Rıza Şahabi, 9 Ağustosta yeniden tutuklanınca  açlık grevine başladı.

Şahabi Recai Şahr Cezaevine geri gönderilmişti. Daha önceki hapis cezası dolmadan sağlık gerekçesiyle serbest bırakılan Şahabi (Shahabi), 9 Ağustos’da “cezasını tamamlamamış olduğu” bahanesiyle tekrar tutuklanınca yeniden açlık grevine başladı. Şahabi’nin açlık grevi bu gün ( 6 Eylül) 29. gününde ve ailesinin aktardığına göre sol kolunu kullanamıyor, gündelik faaliyetlerini yerine getirmekte zorlanıyor.

Şahabi’nin destekçisi öğrenciler ve sendikacılar ise ailesinin evini ziyaret ederek dayanışmada bulunmaya devam ediyorlar.

İşçi düşmanı gerici Molla Rejimi
Örgütlenmenin önünde yasal ve fiili çok sayıda engelin olduğu İran’da yasaklara rağmen mücadeleyi yükseltmeye çalışanlar ise cezalar ve hapis gibi yöntemlerle engellemeye çalışıyor.

Rıza Şahabi, 2010 Haziranında tutuklanmış ve 2012’de 6 yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti. “Sistem karşıtı propaganda yapmak”tan 1 yıl, “ulusal güvenliğe karşı eylem niyetiyle komplo kurmak”tan 5 yıl ceza alan Şahabi’ye, 5 yıl sendikal faaliyetlerden men ve 7,5 milyon toman para cezası da verilmişti.

Kötüleşen sağlık durumuna rağmen yıllarca hapiste tutulan Şahabi, uğradığı işkenceler nedeniyle sağlık durumu ağırlaşınca, infaz süresinin dolmasına üç ay kala, tıbbi nedenlerle serbest bırakılmıştı. Ancak şimdi savcılık, üç ay erken tahliyenin onaylanmadığını söylüyor. Şahabi’ye, kalan üç ay hapis cezasını yattıktan sonra bir de para cezasının karşılığı  355 gün daha fazladan hapis yatması dayatılıyor.

Etiketler
Daha fazlası
Close