ALINTERİDÜNYAManşet

İran’da grev, boykot, kepenk-kontak kapatma…

İran’da Jina Mahsa Emini’nin katledilmesinin ardından başlayan isyan 2 ayı geride bıraktı. İsyan şimdi 2019 yılındaki eylemlerde bin 500 eylemcinin katledilmesini protesto etmek için çağrısı yapılan 3 günlük grev-boykot, kepenk kapatma eylemlerine sahne oluyor

Jina Mahsa Emini’nin İran molla rejiminin “ahlak polisi” tarafından dayatılan kurallara göre örtünmediği için katledilmesinden sonra başlayıp tüm ülkeye yayılan isyan dalgası 2 aydır devam ediyor. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu, 43’ü çocuk 25’i kadın olmak üzere 326 ki katledildi. Gösteriler nedeniyle 14 bini aşkın insanın gözaltına alındığı, bunlardan birinin idamına karar verildiği İran’da patlayan isyan dalgasının kolay kolay bastırılamayacağı giderek netleşiyor.

İsyan şimdi hafızasına sahip çıkıyor ve 2019 yılındaki eylemlerde bin 500 eylemcinin katledilmesini protesto etmek için yapılacak/yapılan eylemlere sahne oluyor.

15 Kasım’da başlayıp 3 gün sürecek eylemler için üniversitelerdeki dersler öğrenciler tarafından iptal edildi. Tebriz Gençliği adlı grup tarafından yapılan açıklamada, “Liselerden, üniversitelerden, pazarlardan, çarşılardan, tüm mahallelerden halkımızı meydanlara çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

Kuzey İran’daki Babol Noshirvani Teknoloji Üniversitesi’nden 70’den fazla öğretim üyesi ve profesörden oluşan bir grup da, bir bildiri yayınlayarak, gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını talep etti. Bildiride ayrıca okula alınmayan öğrencilerin okula alınması ve güvenliklerinin sağlanması talep edildi.

Twitter’dan yapılan paylaşımlarda İsfahan- Demirdöküm fabrikasında üretimin durduğu, Gonave esnafının kepenk kapattığı, Tahran’daki Çerag Berg ya da Manuçehri pazarlarında satış yapılmadığı, Mervdeşt-Şiraz ve Bukan’da araçların kontak kapattığı, esnafın kepenk indirdiği, okulların boykot edildiği görüldü. Birçok kentten çeşitli toplumsal kesimlerin eyleme katılım çağrılarına yanıt verildiği İran’dan görüntüler akmaya devam ediyor..

 

 

Daha fazlası

İlgili

Close