DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Jakarta: Liman işçileri greve çıktı

Liman işçileri patronların işçi ikramiyeleri ve diğer ek ödeneklerde kesintilere gitme dayatmasına karşı bugün grev başlattılar.

jakarta liman grevi

HABER MERKEZİ– Endonezya’da, Jakarta Uluslararası Konteyner Terminali’ndeki (JICT) Kuzey Jakarta’nın Tanjung Priok limanında çalışan 650’den fazla işçi, patronların, ikramiye ve diğer ödeneklerden yüzde 42 oranında kesinti yapmayı dayatmaları üzerine bugün greve çıktılar.

Grev, Jakarta’nın ihracat ve ithalatının yüzde 70’ini gerçekleştiren ülkedeki en büyük konteyner terminalindeki işleri büyük oranda aksatıyor.

İşçiler planlandığı şekilde 10 Ağustos’a kadar grevi sürdürürlerse, işletici şirketin yüz milyarlarca rupi kaybı olacak.

Grev, işçilerin sabah saat 3’te terminali kapatmasıyla başladı. JICT işçi sendikası genel sekreteri M. Firmansyah, “2015’teki yapılan sözleşmelerin yenilenmesi sırasında mevcut düzenlemeler ihlal edildiği ve ikramiyelerimizin yüzde 42 oranında kesilmesine neden olduğu için greve gidiyoruz” şeklinde yazılı bir açıklama yaptı.

Sendika ayrıca, JICT’nin gelirlerinin 2016 yılında yüzde 4,6 oranında arttığını ve şirket yöneticileri ve komisyon üyelerinin ikramiyelerinin yüzde 18 oranında arttığını söyledi.

Liman işletmecisi JICT, devlet şirketi Pelabuhan Endonezya II ile çok uluslu tekel olan Hutchison Ports firmasının ortaklığında olan bir şirket.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close