KADINManşet

Kadın katliamını lanetleyen kadınlara faşist saldırı

Dün işgalci Türk devletine ait SİHA’ların Kobanê’nin Helincê köyüne saldırısında üç kadının katledilmesi Avrupa’nın bir çok kentinde lanetlendi. Viyana’da eyleme sivil faşistler saldırdı

Dün işgalci Türk devletine ait SİHA’ların Kobanê’nin Helincê köyüne hava saldırısında bulunması Avrupa’nın bir çok kentinde yapılan eylemlerle lanetlendi. Saldırıda bir köy evinin hedef alınması sonucu evlerinin bahçesinde oturan üç sivil kadın ölümsüzleşmişti.

Edinilen bilgilere göre, Türk devletine ait SİHA’larla düzenlenen saldırıda Fırat alanı Kongra-Star Koordinasyonu’ndan Zehra Berkel ile Emine Veysi, Fırat Bölgesi Kongreya Star Üyesi Hebun Mele Xelîl ölümsüzleşmişti.

Almanya’nın Köln ve Duisburg kentleri, İsveç’in başkenti Stockholm ve Göteborg kentleri, Fransa’nın Paris, Avustralya’nın Sydney, Avusturya’nın Viyana, Hollanda’nın Den Haag kenti eylemlerin yapıldığı yerlerden bazıları.

Viyana’da Avrupa Kadın Dayanışması eylemine faşist saldırı

Avrupa Kadın Dayanışması da Helincê köyündeki kadın katliamını lanetleyen eylemlerde yerini aldı. AKD’nin Viyana’da yapmak istediği eyleme daha başlamadan Türk sivil faşistleri saldırdı. Faşistler kadınlardan gereken cevabı aldılar. Polis araya girdi. AKD bileşenlerinin Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne gittikleri, faşistlerin ise derneğin karşısında toplanmaya başladığı gelen bilgiler arasında. Şu anda polis derneğin sokağını trafiğe kapatarak, derneğe girmek istemektedir. Orada bulunan ve faşistlere müdahale eden arkadaşlarımızı gözaltına almaya çalışmaktadır.

VTİD derneğine giden devrimci, demokrat, yurtseverler tekrardan örgütlenerek gelen ve derneğe bozkurt işaretleri yaparak saldırmak isteyen faşist çetelere karşı “Faşizme karşı omuz omuza“ “Kürdistan faşizme mezar olacak“ sloganları atarak bekleyişlerini sürdürmektedir.

Avrupa Kadın Dayanışması ise, şu an aldığı kararla “Saat 21:00’de tekrar 10 Viyana Keplerplatz U1 alanında eylem gerçekleştireceğiz, bütün halkımızı bu eyleme katılmaya çağırıyoruz” açıklaması yaptı. Şu sıralarda yapılmak istenen yürüyüş başladı.

Köln’de kadın katliamına karşı eylem
Almanya’nın Köln kentinde ise eylem Viyan Kadın Meclisi’nin çağırısı ile Bahnhofsvorplatz’da yapıldı.

Kobanê’de dün akşam katledilen 3 kadının fotoğraflarının bulunduğu pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda Rojava’da 10 yıldır yeni bir toplum yaratılmaya çalışıldığı ve Türk devletinin bunu engellemek için sürekli işgal ve katliam girişiminde bulunduğuna dikkat çekildi.

Almanya’nın Türk devletine silah yardımı yaptığı ve IŞİD’in yenilgisine rağmen, Kobanê’de IŞİD’in bitiremediğini bugün Türk devletinin tamamlamak istediği belirtildi.

Eylemde Defend Rojava ve bir çok kurum açıklamalarını okudu.

Daha fazlası

İlgili

Close