KADINManşet

Kadınlar “ERDOĞAN NOT WELCOME”

Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya gelişine bir tepki de kadın örgütlenmelerinden

Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya gelişi ve Almanya ile kirli ilişilerine bir protestoda Köln’deki kadın örgütlenmelerinden geldi.

Bu gün Yaşanacak Dünya kadın örgütlenmesi, Kürt Kadın Hareketi, ADHK Kadın örgütlenmesi, Yeni Kadın, MLPD, Zora, SKB, Courage, Commando Clara kadın örgütlenmeleri Köln Dom’dan Heumarka’a kadar yaptıkları canlı yürüyüşle “ERDOĞAN NOT WELCOME” dedi

Dom’da yapılan Almanca konuşmalarda AKP iktidarı döneminde Türkiye ve Kürdistan’da kadınlara karşı ekonomik, siyasal, sosyal saldırganlığın pervasızlığı teşhir edildi. Erdoğan’ın kırmızı halılarla karşılanması ve böyle bir diktatörün Alman devletince paklanması ise Almanya başbakanı Merkel şahsında gündemleştirildi.

Yaşanacak Dünya adına yapılan Almanca konuşmada kadınlara uygulanan bir başka devlet terörü vurgulandı. Devletin arka planlarda kalmasını istediği, ekonomik terör ve çalışma yaşamında kadın olmaktan kaynaklı sorunlara değinildi.

Erdoğan’ın Almanya’ya gelişine karşı çıkış nedenleri çeşitlilik göstersede Alman toplumunda bu ziyarete öfke büyük. Bu anlamda yapılan eyleme ve kadınların taşıdıkları karikatür ve resimlerden oluşan dövizlere de ilgi büyüktü.

Eylem Kadınarın gülmesinin yasaklanmasına gönderme yapan “Gülmek ya da militan olmak. Kadınlar direniyor” pankartıyla Heumark’a kadar yapılan yürüyüşün ardından, tekrar yapılan konuşmalarla bitirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close