KADINManşet

Kadınlar, kadın oldukları için öldürülüyor

Avrupa medyası kadın cinayetlerini “Aile trajedisi“ veya “Kıskançlık dramı“ gibi başlıklarla bireyselleştiriyor.

HABER MERKEZİ-Pandemi sürecinde Avrupa‘da da; kadın emeğinin değersizleştirerek daha bir görünmez hale getiren, toplumsal ahlak kurallarını red ettiği için her gün kadınları öldüren sistem tüm ikiyüzlülüğü ile hükmünü yürüttü.

Almanya‘nın Cottbus kentinde 32 yaşındaki bir erkeğin 28 yaşındaki eşini sokak ortasında öldürmesi bunlardan birisi. Olay medyada öylesine gerilerden verildiki, yerel kaynaklardan duymasanız neredeyse cinayetlerden haberdar dahi olamayabilirsiniz. Toplumun bu cinayetleri duymaması ya da geç duymasında sözümona “Özgür basının” çok ciddi bir payı bulunuyor. Avrupa medyası bir yandan bu cinayetleri “Aile trajedisi“ veya “Kıskançlık dramı“ gibi başlıklarla bireyselleştiriyor. Cinayet kelimesini dahi kullanmıyor. Öte yandan Avrupalı emekçilerde zaten var olan “Avrupalılarda kadın cinayetleri yok. Kadınları Ortadoğu ya da göçmen kökenliler öldürüyor” tarzı gerçeği gizleyen Fundamentalist bakış açısını derinleştiriyor. Alman medyası da her zaman olduğu gibi cinayet şüphelisi eğer Alman kökenliyse sadece “Aile trajedisi“nden söz ediliyor, hatta „Cinayet“ kelimesi bile kullanılmıyor. Göçmen kökenliyse “Haber değeri bulunmuyor” gibi rezil ifadelerle gündemleştirmiyor.

Almanya’nın Cottbus kentinde görünmez kılınmaya çalışılan kadın cinayeti 17 Mayıs pazar akşamı saat 23.30 sularında Afgan uyruklu bir erkek tarafından işlenmiş. Katil yine Afgan uyruklu 3 çocuk annesi eşini öldürdürmüş. İşlenen kadın cinayeti polise göre kamuya açık alanda yapıldı – doğrudan apartmanın pencerelerinin altında. Polis sözcüsü Zuska’daki “Mağdur olay yerindeki yaralarından öldü” açıklamasını yaptı.

Daha önceki yıllarda Almanya’da en çok izlenen Tagesschau, Kandel’de Afgan bir mültecinin 15 yaşındaki eski sevgilisini bir markette bıçaklayarak öldürmesini haberleştirmemesinin gerekçesini “Niye tereddütlü davrandık? Çünkü önemli bir gerekçesi vardı. Şimdiye dek edindiğimiz bilgilere göre cinayet ilişki sebebiyle işlenmiştir.“ gibi ibretlik bir açıklama yapmıştı. Onlara göre Almanya’da meydana gelen „ilişki cinayetleri“ kamuoyunda pek ilgi görmüyor.

Avrupa’da özellikle pandemi sürecinde yüzde yüz katlanan kadına şiddeti görünür kılmak kadar, “Avrupalının değil, göçmenlerin kadın cinayetlerini işlediği” gibi yerli emekçileri aldatan bakış açıları da teşhir edilmek zorundadır. “Kadınların hangi kökenden olursa olsun erkek egemen sistemin her gün körüklediği bakış açısı sonucu öldürüldüğü” gerçeği ve  asıl olarak sistemin sorgulanması noktasında düşünmenin derinleştirilmesi gerekmektedir.

Daha fazlası

İlgili

Close