DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Katalonya: Genel grev başladı

İspanya devletinin baskısına ve polisin saldırısına karşı Katalonya’da genel grev başladı

HABER MERKEZİ– İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetiminde “İspanya hükümetinin baskısına ve polisin saldırısına” karşı genel grev başladı.

Tüm salsırılara rağmen 1 Ekim’de yapılan bağımsızlık referandumunun ardınan düzenlenen grev, yerel saate 06.30’da başladı. Ulaşım, eğitim, sağlık, turizm ve ticaret gibi tüm sektörleri etkileyen greve destek veren Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti, 06.30-09.30 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplu ulaşımda yüzde 25’lik asgari hizmeti garanti ettiğini açıkladı.

Grevden dolayı taksilerin çalışmadığı Katalonya’da, okulların büyük bir bölümünün kapalı olduğu, açık olanlarda eğitimin verilmediği ve hastanelerde de acil ameliyatlar dışında tüm randevuların başka günlere alındığı bildirildi.

Genel İşçi Konfederasyonu (CGT) başta olmak üzere küçük boyuttaki işçi sendikaları ve bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ile Omnium Cultural adlı dernekler, genel grev için “ulusal grev” tanımlamasını yaptı.

Bu arada, İspanya’nın en büyük işçi sendikalarından İşçiler Genel Birliği (UGT) ve İspanya İşçi Sendikaları Federasyonu (CCOO) de greve doğrudan destek vermese de “olası bir gerginliği önlemek için üyelerine işverenlerle anlaşarak işe gitmemeleri” çağrısını yaptı.

Tüm sektörlerin katıldığı grev nedeniyle Katalonya’da hayat durma noktasına geldi. Günün ilk saatlerinde Barcelona’daki sebze ve meyve hali Mercabarna’da yapılan gösteriyle başlayan grev kapsamında Katalonya’nın önemli 12 otoyolu, Katalanlar tarafından trafiğe kapatıldı.

Barselona’da gün içinde sendikaların, öğrencilerin, itfaiyecilerin farklı gruplar halinde yürüyüşler düzenlenecek.

Bir çok noktada yürüyüş ve barikat eylemleri başlamış durumda.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close