KADIN

KBDH: Karacagil halklarımızın ortak ruhuydu

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi Konseyi (KBDH), yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil‘i anarak, “O tam bir birleşik devrimci militan kimliğiydi, halklarımızın ortak ruhuydu, kadınlarımızın özgürlük arzusuydu” dedi.

Karacagil’in saygıyla anıldığı mesajda;

“Onun Türkiye şehirlerinden Kürdistan dağlarına, Kürdistan dağlarından Rakka’ya kadar uzanan onurlu bir yaşamı, özgür bir kişiliği ve anlamlı bir şehadeti oldu. Destan yoldaş, örnek bir devrimci dayanışma ruhu ile, bu topraklarda tüm farklı kimliklerin özgür yaşam güzelliğinde ortaklaşacağının bilinci ile savaştı ve şehadete ulaştı. Türk faşizmine karşı nasıl bir öfke ve intikam ile savaşıyorsa, DAİŞ çetelerine karşı da aynı öfke ve intikam duyguları ile savaştı” denildi.

“Mütevazi ve fedai ruhunu sahipleneceğiz”
Mesajda şöyle devam edildi:

“Destan yoldaş, sevgi dolu, fedakar, mütevazı, emekçi, hep arayış içinde olan kişiliği ile, yıldızları kıskandıran gülüşü ile bir moral kaynağı, çekim merkezi olmuştur. Kadın kimliği ve sosyalist kimliği çok anlamlı bir buluşmayı yaşamış, bu buluşma da bizlerin yaratmaya çalıştığı sosyalist dünyanın ve kişiliğin ifadesi haline gelmiştir. Halklarımızın ve kadınlarımızın yaşadığı acılara çözüm olmanın, her şeyiyle kendini buna adamanın adı olmuştur Destan yoldaş. Adı gibi gerçekten bir Destan’dır, bir özgürlük Destan’ı, bir devrim Destan’ı, bir savaş Destan’ı. Onun anısı, bizlere Türkiye ve Kürdistan devrimlerinin birleşikliğini, kadın özgürlük mücadelelerimizin bütünselliğini mutlaka zafere taşımayı emrediyor. O tam bir birleşik devrimci militan kimliğiydi, halklarımızın ortak ruhuydu, kadınlarımızın özgürlük arzusuydu. Bu topraklarda yüzlerce yıl isyan etmiş Türkmen halkının çağdaş isyancısı, Kürdistan ve Ortadoğu halklarıyla birlikte yaşama kültürünün sembolüydü.
Şehadeti ‘Mutlaka Kazanacağız’ kararlılığımızı daha da keskinleştirmiştir. Destan yoldaşımızın bayrağını devralarak, onun devrim ve özgürlük enerjisi ile, mütevazı ve fedai ruhu ile halklarımızın ve kadınların birleşik devrimini gerçekleştirme sözümüzü bir kez daha yineliyoruz.”

 

Daha fazlası

İlgili

Close