DÜNYAManşet

“Kiraları frenlemeyeni biz frenleriz”

Berlin’de binlerce kiracı sokağa çıktı: “Kiraları frenlemeyeni biz frenleriz” dedi.

Anayasa Mahkemesinin, Berlin’deki kira artışlarını dondurma kararını iptal etmesi halkı sokağa döktü. 25 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, “Kiraları frenlemeyeni biz frenleriz“ mesajı öne çıktı.

Almanya’nın Berlin eyaletinde işbaşında olan SPD-Yeşiller-Sol Parti koalisyon hükümetinin kiralara 2025 yılına kadar dondurma yönündeki kararının perşembe günü Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bunun üzerine bir araya gelen binlerce kişi kararı protesto etti.

Eyleme 25 bin kişi katıldı

İptal kararı karşısında, kiracı inisiyatifleri ve hükümet ortağı partiler acil eylem çağrısında bulunmuştu. Eyleme kiracı inisiyatiflerinin verdiği bilgiye göre yaklaşık 25 bin kişi katıldı.
Tencere-tavaları birbirine vurarak seslerini duyurmaya çalışan kitle Neukölln semtinde bulunan Hermannplatz’de bir araya gelerek Kreuzberg’e kadar yürüdü. Kiracı inisiyatifleri temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, Anayasa Mahkemesi’nin fahiş kiraların önünü açmasını sert bir şekilde eleştirdiler.

Mahkeme, karara gerekçe olarak, kiraları dondurma kararının federal hükümetin yetkisinde olduğunu, Berlin eyalet hükümetinin buna yetkisinin olmadığını belirtmişti. 2020 yılında yürürlüğe giren ve 2025’de kadar geçerli olması planlanan kiraların dondurulması kararında, Haziran 2019’daki kiralar esas alınmıştı. Bunun üzerine CDU ve FDP partilerine üye bir grup milletvekili karara itiraz ederek Anayasa Mahkemesi’nde başvurmuştu.

Kiracılar insiyatifi

Berlin’de son bir kaç yıldır kiralara yapılan fahiş zamlar ve yeniden yapılanma adına emekçilerin kent merkezlerinden sürülmesine karşı güçlü kiracı inisiyatifleri kuruldu. Sürekli eylem ve etkinlik kapan inisiyatifler içerisinde çok sayıda Türkiye kökenli de bulunuyor. Federal Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar ile birlikte kentler düzeyindeki kiracı inisiyatiflerinin birleşerek güçlü birlikler kurması hedefleniyor. Federal Anaysa Mahkemesi’nin kararı ve  Konut tekeli “Deutsche Wohnen”e ait konutların kamulaştırılması için süren kampanya, Berlin eyaletinde eylül ayında yapılacak seçimlere de damgasını vuracak en önemli konular arasında.

Konut tekelleri memnun edildi

Kararla birlikte, örnek bir uygulama olarak gösterilen Berlin’de kiraların 5 yıl boyunca dondurulması uygulaması iptal edilmiş oldu. Karar bu kentte yaşayan 1,5 milyon kiracıyı ilgilendiriyor.
Başta CDU ve FDP’li politikacılar ile konut tekelleri kararı sevinçle karşılarken, Berlin Senatosu Başkanı Michael Müller, kira üst sınırının kaldırılmasıyla oluşan geri ödemelerin kiracılara dokunmayacak şekilde nasıl olabileceğini araştıracaklarını, en yakın zamanda bu alandaki ana aktörleri masaya davet edeceklerini ve bu konuda konuşacaklarını söyledi.

Berlin’de 43 bin 171 konutu bulunan Vonavia gayrimenkul şirketi, kentte bir gerilimin olmaması için 10 milyon avro tutarındaki geri ödemeyi talep etmeyeceği açıklaması yaptı.

Federal düzeyde kampanya
Kiracı inisiyatifleri ise, Anayasa Mahkemesi’ni kararını geçersiz hale getirmek için federal düzeyde bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Böylece, federal düzeyde hükümet tarafından bir düzenlenmenin yapılması talep edilecek. Alman Kiracılar Birliği Başkanı Lukas Siebenkotten, birçok kentteki fahiş kira artışlarının da bu yolla durdurulabileceğine dikkat çekti. Sendikalar ve Sol Parti (Die Linke) de bu yönde açıklamalarda bulundular.

Ancak bu alandan sorumlu Federal İçişleri ve İmar Bakanı Horst Seehofer, kiraların dondurulmasına kesin olarak karşı çıkıyor. Gerekçe olarak da bunun konut piyasası ve yatırımları için olumsuz bir mesaj olacağını ileri sürüyor.

Kararla birlikte Berlin’deki konut tekellerinin en kısa zamanda kiralara zam yapması bekleniyor. Berlin’de ayrıca özel şirket “Deutsche Wohnen”e ait 116 bin konutun kamulaştırılması için bir imza kampanyası da devam ediyor.

Kampanyanın hedefine varması durumunda konutlar Berlin eyaleti hükümeti tarafından şirketten satın alınarak kamulaştırılacak.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close