DÜNYAManşet

Köln’de 15 Şubat final yürüyüşü ve mitingi

Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin sık sık protesto edildiği yürüyüş güzergahının önünde 7 farklı ülkeden gelen enternasyonalist gruplar yer aldı.

Yürüyüş öncesi alanda yoğun olarak TİKB’nin kuruluş yıldönümü içerikli bildirilerin dağıtıldığı, yürüyüş güzergahı boyunca yer yer TİKB stikerlarının yapıldığı görüldü.

Ayrıca Alınteri ve Yaşanacak Dünya imzalı “Emperyalist savaş ve ırkçılığa hayır!” bildirileri de yoğun bir biçimde dağıtıldı.

Miting

Yürüyüşte yedi ülkeden gelen enternasyonalist gruplar Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın posterleriyle en önde yer aldılar. Alman polisinin enternasyolist gruplara yönelik provokatif yönelimleri ise kitlenin tepkisini çekti.

Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin sık sık protesto edildiği yürüyüş güzergahının önünde 7 farklı ülkeden gelen enternasyonalist gruplar yer aldı.

On binlerce kişi Ren Nehri üzerinde bulunan Severinsbrücke Köprüsü’nde geçerken, köprünün sallanması paniğe neden oldu, bayılanlar oldu.

Eylemciler Siegburger str. köprüsünden Deutzer Brücke Köprüsü’ne ulaşarak buradan tekrar eylem yeri köprünün altına indiler.

Miting

Ren Nehri kenarında bulunan miting Ey Raqip Marşı’nın okunması ve saygı duruşuyla başladı. Mitinge KNK Eş Başkanı Ahmet Karamus, KCDK-Eş Başkanları Zübeyde Zümrüt, Engin Sever, Avrupa Demokratik Kürt Kurumları temsilcileri, sürgünde yaşayan Kürt siyasetçiler, sanatçılar, kadın kurumları, enternasyonalist parti ve gruplar, ADGB katılarak konuşmalar yaptılar

Ardından KCDK-E Eş Başkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever kitleye yönelik birer konuşma yaptılar.

“Önder Apo’ya binlerce kez selam gönderiyoruz. Bu alanda Önder Apo ve yoldaşlarına binlerce kez selam diyoruz. Halkımız alanlardadır. Önder Apo’yu özgürleştireceğiz” dedi.

KCKD-E Eş başkanlarının konuşmasının ardından TEV-CAND Müzik Korosu kitleye Abdullah Öcalan için bestelenen şarkılar eşliğinde bir sunum yaptı.

Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu’nun (EUTCC) Başkanı Prof. Kariane Westerheim’ın mesajı okundu.

Bir Milyar Direnişte Hareketi’nin Hindistan temsilcisi/adil ve eşitlikçi toplum örgütü Jagori Grameen kurucusunun mesajı: Çok yaşayın dostlar ve yoldaşları…“(Zindabad) başlıklı mesajını okudu.

İzlanda eski Adalet Bakanı ve İmralı Heyet Üyesi Ögmunder Jonasso: “Uzun zamandır Kürt halkının sesini duyuyorum. Kültürlerini korumak isteyen bir halkın sesini duyuyorum. Dillerini korumak isteyen bir halkın sesini duyuyorum. Ve özgürlüklerini baskıdan korumak isteyen, özgürlüklerini korumak isteyen bir halkın sesini duyuyorum” içerikli ajitatif bir konuşma yaptı.

İspanyol sendikaları

İspanya Sendika Konfederasyonu üyesi Valentin Brugos Sales, İspanya sendikalarının mesajını okurken: “Sizlere Aragon’dan OSTA, Katalonya’dan IAC ve Intersindical, Galiçya’dan CIG, Bask Bölgesinden ELA ve LAB, Valensiya Bölgesinden Intersindical Valenciana, İspanya Devletinden de Confederación Intersindical sendikal örgütlerinin dayanışma selamlarını getirdik” dedi.

Siyonistlerin Gazze’yi bombalamasını ve Erdoğan’ın ikiyüzlü Filistin savunusuna da değinerek, “Yoldaşlar, gösterilerimizde haykırıldığı gibi: Kuzeyden güneye…. doğudan batıya…. ne pahasına olursa olsun mücadele devam ediyor. Kürt halkı için demokratik ve adil bir çözüm için Öcalan’a özgürlük!” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Punto Rosso Kültür Derneği Başkanı ve Punto Russo Yayınevi’nin editörü Roberto Mapelli mesajında: “İçinde yaşadığımız uygarlık sistemi bize nasıl bir dünya sunuyor? Soykırımın bir kez daha normal bir durum haline geldiği, bir kez daha savaşın içine düşmüş bir dünya. Kapitalizm maskesini çıkarıyor: Doğayı ve emeği sömürmeye devam etmek için demokrasi olmadan çalışmak zorunda ve topluma egemenliğini dayatmak için ulusu ve devleti kullanıyor“ dedi.

Mitingde uluslararası alanda çok sayıda kurumun mesaj okunurken Avrupa Demokratik Güç Birliği Dönem Sözcüsü Çiğdem Devran yaptığı konuşmada “Tecritin hapishaneler, dışarısı ayırt edilmeksizin koyulaştığına“ vurgu yaptı.

Daha fazlası

İlgili

Close