KADINManşet

Köln’de 25 Kasım eylemi

Köln’de Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü eylemi yapıldı

Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü dolayısıyla Avrupa’nın bir çok kentinde gösteriler düzenlendi. Almanya’nın Köln kentindeki gösteri Ebertplatz‘da başladı. İçinde Yaşanacak Dünya’nın da olduğu Mücadeleci Kadınlar Platformu bu yıl aynı yerde kısa bir basın açıklaması ve bileşenlerinin konuşmalarından sonra, içinde çok sayıda anti faşist, feminist, demokrat kadın örgütleri ve derneklerin yer aldığı gösteriye katılma kararı aldı.

Yine Ebertplatz‘da 17:00‘de bu basın açıklamasından sonra diğer gurupların başlayan yürüyüşüne katıldı. Bine yakın kişinin başlattığı yürüyüşte önde giden arabadan Kürtçe marşlar çalındı. Türkiye kökenli devrimci örgütlerin kadın örgütleri, Kürt Kadın Hareketi, Alman Kadın örgüt, parti anti faşist guruplar ve Rojava’yı savunma Platformu’nun renkli görüntüleri ile süren yürüyüşte Türkçe, Kürtçe, Almanca sık sık “Kadın, Yaşam, Özgürlük” “Kadına yönelik şiddete hayır” sloganı ve anti-kapitalist sloganlar atıldı.

Dom Garı’na kadar süren yürüyüşten sonra, burada yapılan mitingde kadınlara karşı fiziki, ekonomik, siyasal şiddetin teşhirini yapan konuşmalar ve müzik gösterileri ile süren mitingle devam edildi.

Daha fazlası

İlgili

Close