KADINManşet

Köln’de Mahsa Amini eylemi; öfke, hüzün, kararlılık

Avrupa şehirlerinde günlerdir Mahsa Amini katliamı lanetlenirken, İran’daki eylemlere destek veriliyor.

Avrupa’nın bir çok ülkesi ve sayısız şehrinde İran’daki eylemlere destek veren ve Mahsa Amini katliamı şahsında gerici molla rejiminin yaptıklarını ifşa eden eylemler yapılıyor. Bazıları İran konsoloslukları  önlerinde, bazıları şehir merkezlerinde yapılan eylemlerden biri de bu gün Köln merkezi tren garındaydı.

Eylemi dört parça Kürdistan’daki kadın örgütleri (PJAK, KJAR, KODAR) ve Komala organize etti. Bir çok parti, örgüt, kadın örgütünün katıldığı eylemde, Kadın Gözüyle ve Alınteri de yerini aldı.

Yaklaşık 6 yüz kişinin katıldığı eylemde gerici faşist molla rejimine öfke yüzlere, duygulara, sloganlara yansıyordu. Özellikle kadınların yüz ifadelerinde; gözyaşı da vardı, sınırsız bir öfke ve kararlılıkta. Az önce ağlayan bir kadın bir süre sonra yumruklarını ölesiye sıkmış “Molla rejimine ölüm“ diye var gücüyle bağırıyordu.

En fazla atılan slogan İran’daki direnişte de sık atılan atılan “Jin Jiyan Azadi” oldu. Bunu adeta enternasyonal dayanışmaya her zamankinden de fazla ihtiyacı  vurgulayan “Yaşasın enternasyonal dayanışma“ sloganı izledi. “Molla rejimine ölüm” en öfkeli atılan sloganlardan bir başkasıydı. Kürtçe, Farsça, Almanca yapılan konuşmalarda ise; “Dört parça Kürdistan’da kadınların her gün katledildiği, faşist gerici devletlerin kadınlar şahsında Kürt kimliği ve iradesini hedeflediği” vurgulandı.

İran şahının öğlunun kurduğu sözde partinin bayrağı ile alana gelen bir iki kişinin, provakatif davranışlar ve sataşmalar ile eylemi gölgeleme çabasında ise hevesleri kursaklarında kaldı. Gösterilen tepki sonucu amaçlarına ulaşamadılar.

Eylem İran’daki direnişe desteğin büyütülmesi çağrıları ile sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close