DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Kosta Rika: Genel grev 11. gününde

Kamuda bütçe kesintlerini içeren ‘Mali Plan’a karşı genel grev sürerken hükümetle ilk defa yapılan müzakerelerden henüz sonuç çıkmadı

HABER MERKEZİKosta Rika’da hükümetin, bütçe kesintilerini içeren “Mali Plan”ını protesto etmek için 10 Eylül’de başlayan genel grev sürerken, eylemin “yasa dışı” olduğunu iddia eden hükümet önceki gün sendikalarla müzakerlere başlamak zorunda kaldı.

Katolik Kilisesi’nin arabuluculuğunda geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan görüşmelerden henüz sonuç alınabilmiş değil.

Öte yandan, devlet başkanı Carlos Alvarado Quesada “Ülke içinde yaşanan sorunlardan dolayı” 25 Ekim-1 Kasım arasında yapılacak olan Birleşmiş Milletler toplantısına gitmekten vazgeçtiğini açıkladı.

Ülke çapında ilk ve orta öğretim okullarında ve hastanelerde etkili olan kamu çalışanları grevi, diğer emekçi kesimlerden ve öğrencilerden de destek görüyor. Geçtiğimiz günlerde polis, Kosta Rika Üniversitesine girip öğrencilere saldırmış ve bu saldırı büyük tepki almıştı.

Hazine Bakanlığı tarafından önceki Haziran ayında meclise sunulan “Kosta Rika’nın refahı için mali sürdürülebilirlik” planı, dolaylı vergilerin yükseltilmesi; eğitim ve sağlık gibi alanlarda kamu bütçesinin kısılması; ücretlerin en azından 2 yıllığına dondurulması ve fazla mesai ücretlerinde indirime gidilmesi; yeni parsonel alımının ve alt yapı yatırımlarının durdurulması gibi saldırıları içeriyor.

Planda, yüzde 13 oranında katma değer vergisinini getirilmesi, temel geçim mallarında vergilerin yüzde 2 oranında artırılması öngörülüyor.

Kaynak: Kosta Rika Star

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close