DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Kosta Rika: Genel grev sürerken yüzbinler sokağa çıktı

Genel grev 3. haftasında sürerken hükümet, müzakerelerin sağlıklı yürütülmesi için “Mali Plan’ın askıya alınması” önerisini reddetti

HABER MERKEZİKosta Rika’da, bütçe kesintilerini içeren “Mali Plan”ı protesto etmek için 10 Eylül’de başlayan genel grev 3. haftasında sürerken, eylemin “yasa dışı” olduğunu iddia eden hükümet, başarısız olan müzakerere yeniden başlanması için sendikalara “Grevi bitirin” dayatmasında bulundu.

Bu dayatmayı kabul etmeyen sendikalar “Önce plan askıya alınsın” yanıtını vererek greve devam dedi.

Genel grevi sendikalardan ve sosyal gruplardan oluşan bir birlik olan USSN (Unidad Sindical y Social Nacional) örgütlüyor.

Yüzbinler sokağa çıktı

USSN’nin çağrısıyla dün yüzbinlerce emekçi sokağa çıktı. Yolları bloke etti, kapitalist hayatı felç etti. Protesto gösterilerine en az 600 bin kişinin katıldığı belirtiliyor. 5 milyonluk ülkede bu ciddi bir sayı.

Öte yandan, örneğin ananas ve muz patronları grevden dolayı “Kayıpların milyonlarca dolara ulaştığından, limana erişimi engelleyen barikatlar nedeniyle 650 bin ton ananas ihraç edemediklerinden” yakındı.

Polis, grevi destekleyen öğrencilere saldırmıştı

Ülke çapında ilk ve orta öğretim okullarında ve hastanelerde etkili olan kamu çalışanları grevi, diğer emekçi kesimlerden ve öğrencilerden de destek görüyor. Önceki hafta polis, Kosta Rika Üniversitesine girip öğrencilere saldırmış ve bu saldırı büyük tepki almıştı.

Hazine Bakanlığı tarafından önceki Haziran ayında meclise sunulan “Kosta Rika’nın refahı için mali sürdürülebilirlik” planı, dolaylı vergilerin yükseltilmesi; eğitim ve sağlık gibi alanlarda kamu bütçesinin kısılması; ücretlerin en azından 2 yıllığına dondurulması ve fazla mesai ücretlerinde indirime gidilmesi; yeni parsonel alımının ve alt yapı yatırımlarının durdurulması gibi saldırıları içeriyor.

Planda, yüzde 13 oranında katma değer vergisinini getirilmesi, temel geçim mallarında vergilerin yüzde 2 oranında artırılması öngörülüyor.

Kaynak: Prensa Latina

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close