DÜNYAManşet

Kürt Halkı’nın da barış içinde yaşamaya hakkı var

Fransa’nın Strasbourg kentinde 19 Haziran 2021 tarihinde Kürt gençleri bir festival gerçekleştirdi.

Avrupa’nın birçok yerinden gelen gençler saat 11.00 sıraları Strasbourg Gar önünde kurulan stand önünde buluştular. Yaklaşık 300 kişinin biriktiği alandan rengarenk pankart ve bayraklar eşliğinde yürüyüşe geçildi. Bir saati aşan bir süre boyunca kavurucu sıcak eşliğinde yapılan yürüyüşe, disiplin, coşku ve öfke hakimdi.

Yürüyüşte taşınan rengarenk pankart, döviz ve bayrakların yanısıra İzmir HDP il binasında katledilen Deniz Poyraz’ın da resimleri taşındı.

Korteje eşlik eden ses düzeni aracından eylemin amacına dair okunan bildiride

Kırk seneyi aşkın bir süredir rt halkı bağımsızlık ve barış içinde yaşamanın mücadelesini veriyor, rt halkının da barış içinde yaşamaya hakkı vardır” paragrafı sık sık tekrarlandı. Yine araçtan HDP il binasına yönelik yapılan faşist saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’a dair açıklama yapıldı.

Eylem Strasbour merkez belediyesi önündeki büyük meydanda oluşan stand etrafında Kürt müzik grubunun türkü ve marşlarıyla halaylar eşliğinde akşam saatlerine kadar devam etti.

Alanda Kürt gençleriyle konuştuk.

Alınteri: Bugün yaptığınız bu eylemin nedenini bize açıklayabilir mısınız?

Newroz : Son süreçte dört parçada Kürt halkına yönelik işgal ve buna bağlı saldırılar var. Özellikle Güney Kürdistan’daki Avaşin, Zap ve Metina bölgelerinde. Hem bu politikalara karşı olduğumuzu hemde PKK’nin yaptığı seferberlik sürecinde onların yanında olduğumuzu göstermek için bu eylemi gerçekleştirdik.

Alınteri: Avrupa Kürt gençliği olarak geleceği, geleceğinizi nasıl görüyorsunuz?

Newroz: Avrupa devletleri, NATO halkımıza karşı özel bir savaş yürütüyor. Yine yaşadığımız ülkelerde asimilasyon, kendi kimliğimizden uzaklaştırma politikalarıyla karşı karşıyız. Biliyorsunuz yakın bir zamanda Almanya devleti Kürt hareketini kriminalize etti ya da Fransa’da yapılan gözaltıları kabul etmiyoruz.

Yine iki gün önce katledilen Deniz Poyraz için de burdayız.

Alınteri: Avrupadaki gençlik haraketi olarak neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Newroz: Kürt gençliği olarak bütün Ortadoğu halklarının özgürleşmesi, gençlerin, kadınların başkanlığımızın tüm halkımızın özgürlüğü için mücadele edeceğiz. Kendimizi örgütlüyoruz. Hem örgütlenme hem eğitim hemde eylem süreçlerini gerçekleştirmeliyiz. Biz savaş istemiyoruz barış içinde yaşamak istiyoruz.

Alınteri: On yıllardır bizzat iktidar aracılığıyla dile gelen Kürtlerin ezilmesi gereken haşareler olduğu ve durmadan Kürt düşmanlığı üzerinden canlı tutulan ırkçı faşist gerici atmosferin durmadan oluşturulduğu bir sistemle barış ortamı yaratılabilinirmi?

Newroz: Tabiki ilk önce halkımıza güvenmemiz lazım ama malesef devlete güven duyarak bu tuzağa düşüyoruz. Aslında hükümetler değişsede bu sistem değişmedikçe Kürtlere yönelik politikalar değişmez bunu biliyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz. İlk önce halkımıza güvenmeliyiz. Halk üzerinden barış süreci yaratabiliriz.

Alınteri: Barış nasıl olabilir?

Newroz: Tabiki savaş vermeden barış olmaz. Bütün halkların birleşik mücadelesiyle olur. Mesela KDP’nin ihanetine rağmen çağrı yapıyoruz kardeş katliamına zemin sunmamak için çaba içindeyiz. Yine Türk Halkına da sesleniyoruz. Halklar kardeştir. Birlik olmalıyız.

Alınteri: HDP İzmir il binasına yönelik yapılan saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz

Newroz: Bu saldırı muhalif olan tüm kesimlere yapılmıştır. Hem gençlik hem kadın, hem muhalif olmaya karşı yapılan bir saldırıdır. Demokratik bir ortamda yaşayacağımız bir Türkiye istiyorsak kardeşçe yaşamak istiyorsak birlik yapmak zorundayız

Agir: Aylardır HDP üzerinde baskılar var. Kapatma kararları, gözaltılar açıktan hedef göstermeler biçiminde süren bir saldırı. AKP MHP ittifakıyla yapılan bir saldırıdır, biz yıllardır bu devletten eziyet görüyoruz. Bu saldırıda iki parti ittifakıyla yapılan birşey olarak değerlendiriyoruz

Daha fazlası

İlgili

Close